Osobnost Plus – Jan Wintr (2022)

Jan Wintr, ústavní právník z Katedry teorie práva a právních učení Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Za zásadní považuje odblokování možnosti podat na hlavu státu žalobu pro hrubé porušení ústavy. Zároveň se domnívá, že korekci potřebuje i proces jmenování premiéra, v němž má nyní prezident až přílišnou volnost. Jak velkou by měl mít prezident moc? V čem by se měla česká ústava zpřesnit? A má podle něj šanci návrh k Ústavnímu soudu na zrušení části vyhlášky o povinném očkování proti nemoci covid-19, který podepsalo 14 senátorů? Moderuje Barbora Tachecí.

Natočeno 2022. Premiéra 10. 1. 2022 (ČRo Plus, 10:34 h.).

Lit.: lup – Tachecí, Barbora: Je třeba zrušit přímou volbu prezidenta, nebo upravit Ústavu, domnívá se ústavní právník Wintr. In web ČRo Plus, 10. leden 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Je pravdou, že Miloš Zeman vykonává prezidentskou funkci velmi aktivisticky a že řada konfliktů vychází z toho, že prezidentem je právě Zeman. Přesto právě jeho prezidentství ukázalo, že v zavedení přímé volby a nezměnění pravidel výkonu prezidentské funkce či vztahu k jiným ústavním orgánům je zabudován latentní konflikt, který může kdykoliv vyvřít,“ myslí si Jan Wintr, ústavní právník z Katedry teorie práva a právních učení Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Ústavní právní Wintr dospěl k závěru, Ústava nedostatečně vymezuje prezidentské pravomoci: „Ukázalo, že konstelace, jak je to v Ústavě napsané, je do budoucna riskantní. V momentě, když si prezident postaví hlavu a kdy půjde proti principu parlamentní republiky, ve které je vláda odpovědná Poslanecké sněmovně a za složení vlády odpovídá premiér, a prezident se rozhodne, že to nebude respektovat, tak jsme viděli, že je velmi obtížně možné s tím něco dělat, pokud prezident dobrovolně neustoupí.“  (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)