Příběhy 20. století – Případ Stříteský a spol. (2011)
Připravil Adam Drda. Dokument z cyklu Příběhy dvacátého století. Odborná spolupráce Ondřej Bratinka (ÚSTR). V říjnu 1950 se rozhodovalo o osudech litomyšlských studentů v monstrprocesu Stříteský a spol. Jedním z vůdců ilegální skpiny měl být Miloslav Kohout, který se údajně chtěl spojit s teroristy, postavit vysílačku a kontaktovat americkou tajnou službu…
Ze záznamu hovoří bývalí studenti a studentky Miroslav Kohout, Miroslav Matějka, Jiří Kopřiva, Alena Holomková – Posseltová.
Natočeno 2011. Premiéra 26. 3. 2011 (ČRo 1 Radiožurnál, 21:05 – 22:00 h.; 48 min.). Repríza 28. 8. 2016 (ČRo Plus, 20:10 h.). Ke stažení zde.
Lit.: -adr- (= Drda, Adam): Případ Stříteský a spol. In web ČRo, březen 2011 (článek). – Cit.: Český komunistický tisk přinesl na podzim roku 1950 zprávu o soudním procesu. Uváděl ji titulkem “Teroristická skupina ´Ata´ ve službách Vatikánu”. V textu pak čteme, že před státním soudem v Litomyšli stanuli převážně mladí lidé, z velké části nezletilí.
Jedním z vůdců ilegální organizace měl být dvacetiletý Miloslav Kohout, o němž se konstatuje, že se řídil vysíláním zahraničního rozhlasu, že se chtěl spojit s teroristy z jiné ilegální skupiny, že chtěl postavit vysílačku a “navázat styk s americkou tajnou službou prostředictvím sekty mormonů.“
Členem skupiny byl podle novin také osmatřicetiletý rektor Piaristické koleje, pater František Ambrož Stříteský, který se stýkal se souzenými mladými lidmi, utvrzoval je v jejich postojích a “připojil se k vatikánským agentům, kteří bez rozpaků znesvěcují chrámy, zneužívajíce je jako skrýší zbraní a kteří kněžským rouchem… zakrývají své spolčení s imperialisty a štváči atomové války.”
Zpráva je nejen připitomělá, ale také zcela lživá: proces známý jako Stříteský a spol., který se konal ve dnech 9.-11. října, byl vykonstruován od a do z – pravdivá v něm byla prakticky pouze jména – a skutečnost, že všichni obvinění byli nekomunisticky nebo protikomunisticky zaměření.
Státní bezpečnost tehdy uměle vytvořila čtyřiadvacetičlennou odbojovou skupinu, a zničila tak život řadě mladistvých studentů reálného gymnasia v Litomyšli, k nimž přidala další typické representanty tzv. reakce – například právě Patera Františka Stříteského. Úhrnem dostali trest 220 let.
Na případu je dobře vidět, jak StB politický proces stavěla. A také ukazuje, že délka pobytu v kriminále není automaticky měřítkem perzekuce. Nezletilí obžalovaní dostali mnohdy trest ve výši dvou či tří let, ale v režimu, kde vládli bdělí kádrováci, tím měli zničenou většinu života.
Příběhy 20. století tentokrát připravil Adam Drda – dokument vznikl v úzké spolpráci s Ondřejem Bratinkou, který osudy mladistvých obětí stalinské justice dokumentoval jako spolupracovník Ústavu pro studium totalitních režimů.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku