Nie patrzcie w ten ogień (Nedívej se do toho ohně,

Tomasz Werny. Rozhlasová hra.  Režie Andrzej Titkow. Zvukový mistr Paweł Szaliński. Hudba Piotr Moss.

Osoby a obsazení: Jan Sokołowski, novinář (Adam Ferency), Ewa Sokołowska, jeho žena (Jolanta Olszewska), Bronisław Barcz, podnikatel (Jerzy Trela), Esbek (Marcin Troński), šéfredaktor (Andrzej Ferenc).

Natočeno 2017. Premiéra 1. 10 2017 (Polskie Radio Jedynka,  21:10 h.).

Lit.: anonym: Materiał na cover story… Premiera w Jedynce. In web Polskie Radio Jedynka, 26. 9. 2017 (článek). – Cit.: Współczesna opowieść nawiązująca do powojennej historii Polski. Dziennikarz prasowy – Jan Sokołowski dostaje zlecenie przygotowania mocnego wywiadu z niejakim Bronisławem Barczem, emerytowanym przedsiębiorcą, na którym ciążą zarzuty o współpracę z ogranami bezpieczeństwa PRL. Jak podkreśla przełożony dziennikarza, ma to być materiał na cover story, czyli na pierwszą stronę.

Ulegając naciskom dziennikarza, Barcz opowiada nie tylko o początkach swojej działalności gospodarczej za czasów ministra Wilczka, lecz – z czasem – zaczyna odsłaniać karty ze swojej niechlubnej przeszłości, kiedy jako student rozpoczął współpracę z UB, a później z wielkim powodzeniem i gorliwością zwalczał wszelką dzialalność antypaństwową, szczególnie w okresie stanu wojennego. Barcz opowiada również o swojej pierwszej i tak naprawdę jedynej miłości, która została brutalnie przerwana w październiku 1956 roku, tuż po wydarzeniach w Poznaniu. Dopiero podczas wywiadu okazuje się, że Basia nie wyjawiła mu prawdy. Sokołowskiemu trudno uwierzyć, w to co usłyszał… 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)