Zocha (2017)

Angelika Kuźniak (kniha „Stryjeńska. Diabli nadali“). Rozhlasová dramatizace a režie Magdalena Smalara. Zvukový mistr Maciej Kubera. Hudba Jagoda Jabłonowska.

Účinkují  Izabela Dąbrowska, Anna Gajewska a Lidia Sadowa.

Natočeno 2017. Premiéra 9. 12. 2017 (Polskie Radio Jedynka, 45 min).

Pozn.: Słuchowisko powstało we współpracy z Filmoteką Narodową – Ins.

Lit.: kh/mg: Radiowy portret Zofii Stryjeńskiej. Słuchowisko w Jedynce. In web Polskie radio Jedynka, 9. 12. 2017 (článek). – Cit.: W sobotę (9.12) radiowa Jedynka i Teatr Polskiego Radia zaprosiłu na słuchowisko Magdy Smalary na podstawie biograficznej opowieści Angeliki Kuźniak „Stryjeńska. Diabli nadali“.

Radiowy portret Zofii Stryjeńskiej, jednej z najbardziej znanych malarek dwudziestolecia międzywojennego, reperezentantkę stylu art déco w Polsce, zrealizowany na podsawie biograficznej opowieści Angeliki Kuźniak („Stryjeńska. Diabli nadali”, Wydawnictwo Czarne, 2015). Kobieta-plastyk, kobieta-ilustrator, scenografka i graficzka, autorka fresków na Starym Mieście w Warszawie. Od dziecka dużo rysowała i malowała.

Jako młoda dziewczyna została współpracowniczką kilku pism ilustrowanych. W 1909 roku rozpoczęła naukę w szkole malarskiej dla kobiet Marii Niedzielskiej. Kurs ukończyła w 1911 roku z odznaczeniem za malarstwo i sztukę stosowaną. 1 października 1911 przebrana za mężczyznę, jako Tadeusz Grzymała Lubański rozpoczęła studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium (w tym czasie do tamtejszej akademii nie przyjmowano kobiet). Po roku rozpoznana przez kolegów opuściła Monachium i wróciła do Krakowa, gdzie podjęła intensywną twórczość malarską i literacką. Dzięki licznym pracom przedstawiającym bóstwa starosłowiańskie uważana za prekursorkę rodzimowierstwa słowiańskiego w Polsce.

***

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)