Bocatius 1/2 (1992)

Rudolf Schuster. Dvoudílná rozhlasová hra.  Dramaturg Vladimír Fišera. Hudební dramaturgie Dana Reková. Zvuk Ľuboš Klásek. Technická spolupráce Ivan Mihál. Režie Milan Semík.

Osoby a obsazení: Bocatius (Dušan Jamrich), manželka (Anna Javorková), Vrbovský (Michal Dočolomanský), senátor (Vladimír Durdík), Belgiojoso (Pavol Mikulík), rychtář (Eduard Vítek), druhý rychtář (Ivan Krivosudský), Colbringer (Ladislav Chudík), Camerarius (Slavo Drozd), Schlieff (Stano Dančiak), Lassota (František Kovár), Varanai (Ján Mistrík), strážný (Jozef Šimonovič), žalářník (Elo Romančík), Weilnek (Juraj Slezáček), Pick (Eduard Bindas), Pisnitz (Dušan Blaškovič), Bočkai (Leopold Haverl), Ilešházi (Marián Gallo), Hoffman (Vladimír Kostovič), Matěj (František Zvarík), soudce (Jozef Cút), bratr (Ján Valentík).

Nastudoval Československý rozhlas Bratislava v roce 1992. Premiéra 1. části 19. 3. 1992 (Rádio Slovensko 1, 20:00 h.; 67 min.), repríza 1. části 20. 3. 1992 (Rádio Slovensko 1, 8:30 h.). Premiéra 2. části 26. 3. 1992 (Rádio Slovensko 1, 20:00 h.; 73 min.), repríza 2. části 27. 3. 1992 (Rádio Slovensko 1, 8:30 h).

Lit.: -po-: Bocatius. In Rozhlas a televízia 12/1992 (článek). – Cit.: Pri počúvaní dvojdielnej rozhlasovej hry o košickom richtárovi Johanesovi Bocatiusovi si prídu na svoje najmä priaznivci dramatických historických príbehov. Tento, z pera Rudolfa Schustera, je situovaný na začiatok 17. storočia. Dejovo mu predchádzala drobná pohraničná vojna medzi Turkami a cisárskymi posádkami na chorvátskych hraniciach, ktorá sa stala iskrou dlhoročného konfliktu, v dejinách uvádzaného ako 15-ročná vojna. Vojenské úspechy cisárskych vojsk využili sa aj na nevyberané zásahy proti náboženským odporcom. Žoldnierskemu plieneniu sa v januári 1604 nevyhli ani Košice. Násilné odobratie košického Dómu katolíkom považovala väčšina evanjelického meštiactva za ponižujúce a protiprávne. Cisár Rudolf II. však ostrý protest protestantských stavov zamietol a obnovil v Uhorsku platnosť starých zákonov proti nekatolíkom. Rast nespokojnosti využil sedmohradský magnát Štefan Bočkai a začal v spolupráci s Turkami ozbrojené povstanie.

Bočkaiho hajdúsi porazili oddiely cisárskeho generála Belgiojosa, ktorého Košice a Levoča odmietli vpustiť do mesta, lebo v ich očiach stelesňoval surového vykonávateľa rekatolizačných zásahov.

Takto možno stručne charakterizovať pozadie udalostí hrdinu hry, richtára Bocatia, plodného básnika, zanieteného učiteľa. V týchto rušných časoch musel vziať na svoje plecia zodpovednosť za svoje mesto i spoluobčanov. Možnosti mal minimálne: buď sa držať sľubu vernosti cisárovi, ktorý odmietol tolerovať inú vieru svojich poddaných, alebo poslúchať nového vládcu, ku ktorému sa mestá museli pripojiť, aby sa vyhli pustošeniu a plieneniu povstalcov.

Richtár Bocatius sa rozhodol pre alternatívu, za ktorú musel niesť dôsledky. Stal sa Bočkaiho vyslancom a vzápätí aj väzňom cisára Rudolfa II. v Prahe. Osud jednotlivca v rozhodujúcich historických a zlomových chvíľach, morálka a zodpovednosť, viera a povinnosť. To sú prvky, ktoré neboli typické pre spomínané obdobie našich dejín, napriek pominuteľnosti času pretrvávajúce až do súčasnosti..

Základná dejová línia – zatknutie, obvinenie z velezrady, súd – prelínajúca sa s retrospektívnymi spomienkami hlavného hrdinu, sú akýmsi veľkým plátnom, na ktorom poslucháčovi autor hry postupne dokresľuje pútavý dramatický obraz vtedajšej spoločnosti.

bocatius 1992

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)