Lisa v říši kupodivů (2018)

Antony Neilson. Hra skotského dramatika a režiséra vypráví příběh mladé dívky, která trpí disociativní poruchou. Překlad a rozhlasová úprava David Košťák. Hudba Karel Antonín. Hudební design Ondřej Gášek. Zvukový mistr Dominik Budil. Produkce Radka Tučková. Dramaturg Lenka Veverková. Režie Josef Kačmarčík.

Osoby a obsazení: Lisa (Tereza Dočkalová), Viktor (Jan Vondráček), Strážce 1 (Hanuš Bor), Strážce 2 (Leoš Noha), Medvěd a Vince (Tomáš Havlínek), Jane, Dot a pasažérka (Eva Hacurová), Britney a zdravotní sestra (Ivana Chýlková), Beránek a pasažér (Adam Ernest).

Natočeno v roce 2018. Premiéra 13. 10. 2018 (ČRo 2 Praha, 13:04 h.; 55 min.) v cyklu Rozhlasová hra pro celou rodinu.

Lit.: (anonym): Anthony Neilson: Lisa v říši kupodivů. In web ČRo 13. 10. 2018 (anotace). - Cit.: Příběh mladé dívky, která trpí disociativní poruchou. V hlavní roli Tereza Dočkalová, dále hrají Ivana Chýlková, Jan Vondráček, Leoš Noha a další. Poslouchejte do soboty 20. října 2018.

Lisa Jonesová se stejně jako Alenka v říši divů ocitá v kouzelném, nádherném a bizarním světě. Nepřišla do něj však proto, že zahlédla bílého králíka, ale protože hledá svou ztracenou hodinu. Když ji získá zpět, do jejího života se konečně vrátí i rovnováha.

Říše kupodivů je plná zvláštních obyvatel: ustrašení hlídači, bzučivé časařky, brutální obětní beránek, ale i hodný medvěd či obětavá členka z rady pro prevenci trestných činů – ti všichni však žijí pod nadvládou hrozivého krále Rafana. Brzy se však dozvídáme, že tato podivná říše vznikla pouze v Lisině fantazii.

Do bláznivého a podivného světa začínají pronikat reálné hlasy jejích blízkých, známé zvuky, prostředí a motivy, které se různě deformují a variují. Lisa tak stojí před otázkou, zda se naučí čelit všem svým problémům a začne žít svůj opravdový život či raději opět uteče do svých představ a snů…

Hra pojednává o dívce s psychickou poruchou. Tuto závažnost jsme ale nechtěli akcentovat ponurou atmosférou. Naopak nám šlo o vybudování hravého, barevného a akčního světa. Ten měl působit v kontrastu s šedivou realitou a u posluchače vyvolávat otázku, zda se Lise lze vůbec divit, že do něj utíká. Podstatné je neustálé střídání veselých a příjemných momentů s těmi děsivými a podivnými.
režisér Josef Kačmarčík
Režisér Josef Kačmarčík se při natáčení nechal inspirovat atmosférou filmu Tima Burtona Mrtvá nevěsta, knihami Konec světa & Hard Boiled Wonderland Haruki Murakamiho a Karlík a továrna na čokoládu Roalda Dahla. Hlavní role se zhostila Tereza Dočkalová, která v roce 2017 získala Cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon.

„Hledali jsme herečku, která v sobě má potřebnou míru dětskosti a křehkosti, na druhou stranu jsme ale také potřebovali někoho,kdo bude schopen i nadhledu nad postavou a k tomu disponuje rozhlasovými zkušenostmi. Tereza má k tomu všemu nezaměnitelný a neotřelý projev a je velmi autentická,“ dodává Kačmarčík.

Účinkují: Lisa (Tereza Dočkalová), Viktor (Jan Vondráček), Strážce 1 (Hanuš Bor), Strážce 2 (Leoš Noha), Medvěd a Vince (Tomáš Havlínek), Jane, Dot a pasažérka (Eva Hacurová), Britney a zdravotní sestra (Ivana Chýlková), Beránek a pasažér (Adam Ernest).

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Opravdu velmi poutave zpracovani.
Tereza Dockalova me uplne odstavila pd prace, musela jsem se vsim prestat a jen poslouchat .
Moc dekuji za prekrasny zazitek💙

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)