Autobiografia (Životopis, 2019)

Józef Czechowicz. Rozhlasová hra. Režie Janusz Kukuła. Zvuková mistryně Agnieszka Szczepańczyk. Hudba Mieczysław Baumgart.

Účinkují Piotr Bajtlik, Krzysztof Banaszyk, Andrzej Ferenc.

Natočeno 2019. Premiéra 2. 2. 2019 (Polskie Radio Jedynka, 21:05 h).

Lit.: ag:  SŁUCHOWISKO W JEDYNCE. Józef Czechowicz „Autobiografia“. In web Polskie Radio Jedynka,  2. 2: 2019 (článek). – Cit.:  „Czechowicz prawie nigdy nie podnosił głosu, można powiedzieć, krzyczy swój testament szeptem“ – powiedział Tadeusz Różewicz i w tych słowach zawarta jest precyzyjna metafora tej niezwykłej poezji.

Jest jednym z najwybitniejszych twórców poezji polskiej. Stworzył niepowtarzalny styl „białego wiersza“, który później rozwinął właśnie Tadeusz Różewicz.

Zbigniew Herbert nazwał Czechowicza „Jednym z argonautów“. – Nie ulega wątpliwości, że wywarł wielki wpływ na losy polskiej poezji. Jest to poezja poszukująca ukojenia i lęku przed cierpieniem. Poezja, która jest tak delikatna i czuła, że potrafi dać nam to, co najpiękniejsze w poezji – wzruszenie.  Nie wyobrażam sobie współczesnej poezji bez Józefa Czechowicza. Czy o Nim pamiętamy? – mówił Herbert.

2 lutego po godzinie 21:00 w radiowej Jedynce nadaliśmy słuchowisko Józefa Czechowicza „Autobiografia“ w reżyserii Janusza Kukuły. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)