Pieseň piesní za čias holokaustu (Píseň písní v době holokaustu, 2019)

Ľubomír Feldek – Víťazoslav Kubička. Hudebně-dramatická kompozice.

Účinkují Ivan Romančík, Martin Hronský, Táňa Pauhofová, Ján Gallovič, Přemysl Boublík, Ján Mistrík, Eva Matejková, Lucia Vráblicová, Miroslava Drínová, Roman Matisko, Lucia Hurajová, Ladislav Konrád, Mária Landlová, Miroslav Trnávský, Vladimír Čerrný, Dušan Kaprálik a Roman Ferienčik.

Natočeno 2019. Premiéra 26. 10. 2019 (SRo Rádio Devní, 13:30 h.). Repríza 30. 10. 2019 (SRo Rádio Devín, 21:30 h.).

Lit.: anonym:  Pieseň piesní za čias holokaustu. Rozhlasová tvorba. In web SRo Rádio Devín,  21. 10. 2019 (článek + ukázka k poslechu). – Cit.: (…) V hudobno-dramatickej kompozícií sa ako kontrapunkt odvíjajú príbehy, ktoré delia tisícročia. Staroveký lyrický príbeh Šalamúnovej piesne a dramatický príbeh odohrávajúci sa v dvadsiatom storočí, v tragickej dobe druhej svetovej vojny. Poézia pripisovaná vládcovi Šalamúnovi, ktorý je symbolom múdrosti, vzdáva hold láske a kráse, lyrickým a ušľachtilým jazykom rozpráva o večne sa opakujúcom zázraku životodarného citu. Láska sa rodí znovu a znovu, príbeh lásky sa v rôznych podobách opakuje v celej histórii ľudského rodu. Aj keď sa v dobe temna končí tragicky, jeho posolstvo je večné: láska je silnejšia ako smrť. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)