Interview Plus – Ilona Švihlíková (2021)
Ilona Švihlíková, ekonomka a členka Národní ekonomické rady vlády. S ekonomickými potížemi spojenými s pandemií koronaviru se nápadně rychle vyrovnává Čína. Jsou ale čínské úspěchy důvěryhodné a přenositelné do jiných režimů? Mohou ekonomiky zemí EU využít ztrát způsobených koronavirem k něčemu konstruktivnímu?
Natočeno 2021. Premiéra 19. 1. 2021 (ČRo Plus, 11:34 h.; 26 min.).
Lit.: Matoška, Lukáš – Erhart, Michael: Pandemie je jako válka, zdraví obyvatel má přednost před ochranou osobních dat, říká Švihlíková. In web ČRo Plus, 19. leden 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Čína je jedinou velkou ekonomikou, která rostla i v časech pandemie. Růst o 2,3 procenta HDP je sice nejslabší za posledních 44 let, ale i tak mírně překonává odhady analytiků. „Platí jasná korelace, že země, které preferovaly zdraví, mají ekonomiku v nejlepším stavu,“ tvrdí ekonomka Ilona Švihlíková.
Vedle Číny k úspěšným zemím řadí i Vietnam, Tchaj-wan nebo Nový Zéland, které na první místo postavily zdraví lidí a odolnost zdravotnického systému. A to na rozdíl od vyspělých zemích, které neustále dělají kompromisy mezi zdravím a ekonomikou.
Preventivní opatření byla v Číně striktní včetně uzavírání celých měst a obyvatelstvem dodržovaná, což podle Švihlíkové vyplývá z tamních konfuciánských tradic.
Například efektivnější trasování nakažených ale bylo možné i díky nižší citlivosti k ochraně osobních údajů. „Když si řekneme, že pandemie je stav naprosto výjimečný, srovnatelný s válkou, tak v takové situaci máme jiné priority a na první místo se dostává zdraví obyvatel. To neznamená, že ochranu dat vypneme napořád,“ zdůrazňuje ekonomka. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku