Láska je dobrej matroš 1/3 (2017)

Petr Vodička. Seriál. Hudba a zvukový design Filip Veret Skuhrovec. Dramaturgie Kateřina Rathouská. Režie Petr Vodička.

Osoby a obsazení: Veronika Karafiátová (Šárka Vaculíková), deníček (Ivan Trojan), nádražní rozhlas (Jana Stryková), hrdinové televizního seriálu (Miroslav Krobot a Václav Neužil II.), Veroničina matka (Natálie Drabiščáková), Veroničin otec (Luboš Veselý), nádražní rozhlas / rozhlasová moderátorka (Jana Stryková), Hajaja (Dalimil Klapka), moderátor soutěže Poznej vlastnosti (Jakub Žáček), soutěžící Mirek (Miroslav Krobot), vztahový poradce (Martin Myšička). Dále účinkují Lucie Polišenská, Ondřej Rychlý, Veronika Lazorčáková, Anna Theimerová, Eva Leinweberová, Radovan Klučka, Miloš Mazal, Gustav Hašek, Martina Hudečková, Jan Meduna, David Bergman, Samuel Budiman, Hanuš Bor, Jakub Albrecht, Naděžda Fořtová, Petr Stach,   Zdeněk Velen, Petr Vršek, Marek Holý, Martin Šebek, Libuše Šplíchalová, Petr Lněnička, Ladislav Hampl, Marta Dancingerová, Petr Jeništa, Tomáš Černý, Brian Caspe, Tomáš Dianiška, Aleš Vrzák, Jaroslav Plesl, Marek Němec, Lukáš Příkazký,  Vasil Fridrich, Tereza Dočkalová,  Naděžda Mečířová, Lubor Šplíchal, Martin Bohadlo, Martin Pechlát a Tomáš Turek.

Natočeno září 2017. Premiéra 1. dílu 31. 12. 2017 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.), 2. dílu 7. 1. 2018 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.), 3. dílu 14. 1. 2018 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.). Repríza 1. dílu 17. 3. 2019 (ČRo 2 Praha, 20:00 h) v cyklu Hra na neděli; 1. 1. 2023 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.) v cyklu Hra na neděli.

Nominace na Prix Europa 2018 – Radio Fiction (pod názvem Love Is Good Stuff).

Video z natáčení

Lit.: Vodička, Petr:  SERIÁL. Petr Vodička: Láska je dobrej matroš. In web ČRo 2 Praha, 17. březen 2019 (článek). – Cit.:  Existuje pravá láska? Potkávají se dívčí sny s realitou? Odpoví třídílná rozhlasová hra, ve které dívčí peripetie glosuje její deníček, nádražní rozhlas nebo postavy z TV. (…)

„Hlavní hrdinka se jmenuje Veronika Karafiátová,“ upřesňuje Petr Vodička, autor a režisér v jedné osobě. „Je to dívka, která se na začátku rozhodne, že najde pravou lásku, což je naprosto pochopitelné a chvályhodné rozhodnutí, které z ní ovšem zároveň dělá cosi jako pokusné zvíře. My sledujeme její pokus a čekáme na odpověď, jestli onu pravou lásku najde. Otázka ovšem postupně nabývá fatálního rozměru: Existuje vůbec cosi jako pravá láska?“

Dívčí sny se totiž moc nepotkávají s realitou. Její naivně komické peripetie ovšem s gustem glosují nečekaní komentátoři, třeba deníček, nádražní rozhlas nebo hrdinové akčního TV seriálu.

Lit.: Vacek, Libor: Česko-slovenský silvestr aneb Spolu je nám dobře. In Týdeník Rozhlas 52/2017, s. 9 (článek).

Lit.: Rathouská, Kateřina: Existuje pravá láska? In Týdeník Rozhlas 52/2017, s. 9 (rozhovor)Existuje pravá láska. In Týdeník Rozhlas 52-2017

Lit.: Vacek, Libor: Kdyby se Československo nerozdělilo… Poslouchejte silvestrovské mystifikační vysílání. In web ČRo 2 Praha, 27. 12. 2017 (článek). – Cit.: Československo až dodnes? Možná vás překvapí, kdo všechno ze známých osobností na tuto hru přistoupil a s jakou chutí popustil uzdu své fantazii.

Připomeňte si 25 let od rozdělení Československa. Komedií, Lenoškou Iva Šmoldase a mystifikační hrou na talkshow. Na Silvestra můžete slyšet ale i ryze české rozhlasové hry nebo netradiční Stopy, fakta, tajemství. Přečtěte si programové tipy.

Na Silvestra bude Dvojka připomínat 25 let od rozdělení Československa. Už krátce po 10:00 bláznivou komedií Jarda a Julie z pera Tomáše Dianišky, který letos získal Cenu divadelní kritiky v kategorii Talent roku. Na začátku zápletky je fiktivní situace, kdy v pražském Národním divadle právě na Silvestra hostuje soubor Slovenského národného divadla s inscenací Romea a Julie.

Už začátek představení neprobíhá hladce a všechno ještě zhoršuje všetečná rozhlasová reportérka, která z divadla živě vysílá. Je jasné, že dojde k maléru… Slovenský rodák Dianiška, který už léta žije a působí v Praze, si s neskrývanou rozkoší dělá legraci jak z hereckých kolegů, tak z rozhlasových novinářů. V režii Natálie Deákové si hlavní role zahráli Tereza Dočkalová, Zuzana Stavná, Pavol Smolárik, Luboš Veselý a Andrej Polák.

V 10:40 na komedii naváže Lenoška Iva Šmoldase s Ivou Pazderkovou, Milanem Markovičem a Michaelem Kocábem. A v 15:00 začne nejrozsáhlejší programový příspěvek: stominutová mystifikační talkshow Spolu je nám dobře aneb Obývačka. Scénář Jiřího Havelky, Jaroslava Veise a Martina Hůly pracuje s premisou, že rozpadu se na poslední chvíli podařilo zabránit a k rozdělení Československa nedošlo.

Spolu je nám dobře aneb Obývačka

Scénář Jiřího Havelky, Jaroslava Veise a Martina Hůly pracuje s premisou, že rozpadu se na poslední chvíli podařilo zabránit a k rozdělení Československa nedošlo.

Od této představy se okamžitě odvíjí ohňostroj nespoutané fantazie. Fiktivní zprávy střídají telefonáty a rozhovory s hosty ve studiu. Jak by takové nerozdělené Československo vypadalo dnes? Měli bychom uzákoněný československý jazyk? Měli bychom prezidentku, která se právě chystá na pravidelný novoroční projev? Řešili bychom poměrné zastoupení sportovců obou národů na olympiádě?

Mnohé posluchače možná překvapí, kdo všechno ze známých osobností na tuto hru přistoupil a s jakou chutí popustil uzdu své fantazii.

Kašpárkův Jánošík a Motlův Yetti

V 18:00 zazní „českoslovenština“ ve vysílání naposledy. V rozverné skoropohádkové hře Kašpárek a Jánošík. Mladý slovenský intelektuál Jánošík, který se těší na kariéru duchovního, je zprvu na hony vzdálen legendám o zbojníkovi. Toho v něm probudí až setkání s českým Kašpárkem.

S ním a s poněkud obhroublým a omezeným Uhorčíkem se vydá hájit utlačovaný chudobný lid a bojovat s mrzkou aristokracií. Činí tak velmi svérázným způsobem i s využitím mocností pekelných. Hru napsal herec pražského Divadla v Dlouhé Martin Matejka a spolu se svými divadelními kolegy, kteří stejně jako on pocházejí ze Slovenska, si v ní také v režii Heleny Herbrychové zahrál.

Silvestr na Dvojce ale nabídne i ryze české pořady. Odlehčeným tématem možná překvapí Stanislav Motl, který se vydal po stopách Yettiho. Večerní program otevře rozhlasová komedie Petra Vodičky Láska je dobrej matroš.

Láska je dobrej matroš a Mise Xylofermat

Hlavní hrdinka Veronika (Šárka Vaculíková) právě odmaturovala a chystá se odjet do Prahy. Studovat, a hlavně najít pravou lásku, o které sní ve svém deníčku. Dívčí sny se moc nepotkávají s realitou. Její naivně komické peripetie ovšem s gustem glosují nečekaní komentátoři, třeba deníček (Ivan Trojan), nádražní rozhlas (Jana Stryková) nebo hrdinové akčního TV seriálu (Miroslav Krobot a Václav Neužil).

Ve 22:00 poslouchejte galaktickou zpěvohru Mise Xylofermat. Dva mimozemšťani v ní přiletí na Zemi zachránit vzorek naší populace před zánikem planety, který má nastat právě o silvestrovské půlnoci. V režii Ivana Holečka hrají Martin Písařík, Jiří Lábus, Jaroslava Kretschmerová, Jan Vondráček, Jiří Klem, Jiří Prager a řada dalších.

Lit.: anonym: Český rozhlas hlásí dvě nominace na Prix Europa. In web Parlamentní  listy, 4. 9. 2018 (tisková zpráva). – Cit.: Dva rozhlasové pořady z dílny Tvůrčí skupiny Drama a literatura a Tvůrčí skupiny Dokument Českého rozhlasu se ve dnech od 14. do 18. října utkají společně s dalšími rozhlasovými pořady na největším evropském festivalu televizních, rozhlasových a on-line pořadů – Prix Europa v Berlíně.

Na seznam nejužšího výběru nominovaných rozhlasových pořadů se z Českého rozhlasu probojovaly rozhlasová hra režiséra Petra Vodičky s názvem „Láska je dobrej matroš“ a dokument Daniela Moravce „Matyáš a maminka“. Prvním nominovaným projektem je třídílná rozhlasová hra, jejíž hlavní hrdinka se na začátku rozhodne, že najde pravou lásku. Pochopitelné a chvályhodné rozhodnutí z ní ovšem zároveň dělá cosi jako pokusné zvíře a otázka zda vůbec existuje pravá láska, nabývá postupně fatálního rozměru.

Dokument Daniela Moravce „Matyáš a maminka“ zavede posluchače do prostředí rodiny Barbory Kosíkové a jejího syna Matyáše. Osud mimořádně inteligentního chlapce Český rozhlas již v minulosti zpracoval v dokumentu o nadaných dětech, tentokrát se ovšem zabývá Matyášovým rozhodnutím zemřít. Dvaadvacetiletý hoch trpí 18,5 let svalovou dystrofií, která mu byla diagnostikována až v 19 letech. Po celou tu dobu byl Matyáš neustále unavený a psychologové zkoumali, jestli si nevymýšlí, když je tak mimořádně inteligentní, a prostě nemohli přijít na to, co mu vlastně je. Nakonec pomohlo genetické vyšetření z kapky krve. „Český rozhlas se jako médium veřejné služby jako jediné věnuje rozhlasovým žánrům dokument a drama. Z nominace dvou projektů rozdílných žánrů na největším evropském festivalu Prix Europa, který má třicetiletou tradici, máme obrovskou radost. Pro všechny, kteří se na výrobě výše uvedených pořadů podíleli, je to to již nyní velké ocenění,“ řekla ředitelka Výroby Českého rozhlasu Kateřina Konopásková.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)