Habermannův mlýn (2021)

Ivan Fíla. Glosa.

Natočeno 2021. Premiéra 15. 4. 2021 (ČRo Plus, 5 min.) v cyklu Glosa Plus.

Lit.: Fíla, Ivan: Ivan Fíla: Habermannův mlýn. In web ČRo Plus, 15. duben 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V Bludově na Šumpersku stojí honosná Habermannova vila, naproti přes silnici průmyslový objekt, bývalý Habermannův mlýn, kde se odehrává děj stejnojmenného filmu z roku 2010. Mnichovský producent českého původu Karel Dirka mi dva roky před natáčením posílá scénář v němčině. Režii slíbil Juraji Herzovi, takže jde čistě jen o zakázku upravit ne moc vydařený text plný šablonovitých charakterů a konfliktů.

Co mi ale nejvíc vadí, je zásadní zkreslení historie. Část mé rodiny pochází ze sousedního Sudkova, někteří z předků Huberta Habermanna dobře znali a pracovali pro něj. Když se v roce 2003 odtajní soudní spis, vyjde po 63 letech najevo i pravda o Habermannově smrti. (…)

Lit.: Fíla, Ivan: Oznamuji… In Facebook, 19. 4. 2021 (status). – Cit.: Oznamuji, že dnes mi šéfredaktor Čro Plus Šabata poslal kvůli glose Habermannův mlýn výpověď, o víkendu byla nejčtenějším příspěvkem na webu Čro Plus. Údajně kvůli tomu, že jsem glosu odmítl zkrátit. Pravda je, že ačkoliv glosu s nadšením schválil zodpovědný redaktor, šéfredaktor Šabata ji odmítl odvysílat. Až po velkém tlaku veřejnosti, jak sám přiznal, nakonec ustoupil a minulý čtvrtek glosu odvysílal. Za odměnu mi dnes poslal výpověď. Takového člověka máme na vedoucím místě ve veřejnoprávním médiu. Síla moci jak za starých diktátorských časů. Lidé, kteří znají pravdu, především ti z Bludova, kde se historická křivda, na kterou jsem ve své glose upozornil, odehrála, šéfredaktorovi za to patřičně vyčinili.

Lit.: Fíla, Ivan: {Otevřený dopis}. In Facebook, 27. 4. 2021 (status). – Cit.: Vážený pane generální řediteli, vážená Rado Českého rozhlasu, vážení členové Syndikátu novinářů ČR, pro Čro Plus jsem napsal a namluvil glosu s názvem Habermannův mlýn.

Ve věci nešťastného osudu bludovského mlynáře Habermanna se již léta hraje ošklivá, nečistá hra. Krátkým zamyšlením jsem chtěl tuto historickou křivdu, neuralgický bod nejen pro mnohé občany Bludova, ale i celého jesenického regionu, připomenout.
Byl jsem šokován, když jsem se dozvěděl, že šéfredaktor Čro Plus Petr Šabata krátce před plánovaným vysíláním glosu, která byla s pochvalou schválena zodpovědným redaktorem Radkem Kubičkem, zamítl. Pan Šabata argumentoval tím, že glosa (4:32 min.) musí být zkrácena na 4 minuty, ačkoli v mé smlouvě je uvedena délka do 5 minut. Pan Šabata dobře věděl, že zkrátit text tak citlivého tématu o 32 vteřin znamená glosu prakticky zničit. Jako naprostý výsměch a důkaz nevěrohodnosti jeho argumentace považuji to, že hned příští den odvysílal jinou glosu, která byla bez 12 vteřin stejně dlouhá jako ta moje.
Následovala vlna dopisů, ta pana Šabatu „překvapila“, prý se mu to „ještě nikdy nestalo“, jak přiznal v telefonátu politologovi a děkanovi Masarykovy univerzity v Brně prof. Stanislavu Balíkovi, který předtím pana Šabatu písemně vyzval, aby glosu v plné délce odvysílal. Šéfredaktor veřejnému tlaku nakonec podlehl. Předminulý víkend se glosa stala nejčtenějším příspěvkem na webových stránkách Čro Plus. Místo omluvy za dehonestaci mé osoby, které se pan Šabata dopustil v emailech adresovaných rozhořčeným posluchačům, se mnou ukončil spolupráci. Nejenže mě v těchto emailech falešně obvinil ze „zorganizování nátlakové akce“, nařkl z „neseriózního postupu“ a neodpustil si nemístnou poznámku, že „obdiv k Ivanu Fílovi nechovám“, ale především uvedl na svou obranu větu, která odhalila jeho pravé pohnutky a umocnila podezření ze skryté cenzury: „Je rovněž autorský omyl Ivana Fíly napravovat historické křivdy v žánru glosa.“
Své glosy jsem psal rád, měl jsem stálé posluchače a čtenáře, především ty, kdo před necelými dvěma roky poslouchali na Čro Plus 21 dílů radioknihy podle mého románu Muž, který stál v cestě. I ta se stala nejposlouchanějším pořadem stanice. Těmto posluchačům pan Šabata svým rozhodnutím o ukončení spolupráce rozhodně radost neudělal a potvrdil tím, že autor, který nezapadá do jeho názorového spektra, bude jednoduše odstaven.
Funkce šéfredaktora veřejnoprávního média je mimo jiné definována službou veřejnosti. Postup, jaký v tomto případě zvolil pan Šabata, připomíná spíš lstivou horlivost cenzorů.
S pozdravem
Ivan Fíla

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)