Presídlený kameň (Přemístěný kámen, 2010)

Nikola Madzirov. Verše.

Recituje Ján Gallovič.

Natočeno 2010. Repríza 30. 4. – 6. 5. 2024 (SRo 8 Rádio Litera).

Lit.: Šenc, Martin: Týždeň Európy a európskych autorov. Téma týždňa. In web SRo 8 Rádio Litera, 26. 4. 2024 (článek). – Cit.: Tento týždeň sa pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie venujeme tvorbe európskych autorov. Prinesieme vám niekoľko textov z cyklu Súčasná európska poviedka, kde si predstavíme spisovateľov z pomerne málo známych literárnych končín. Ponúkneme tiež dlho nevysielanú rozhlasovú adaptáciu divadelnej komédie írskeho dramatika Georga Farquhara Gavalieri, ale tiež napínavú rozhlasovú hrú podľa prózy ruského spisovateľa Alexandra Grina Partia biliardu. Nebude chýbať ani pásmo Martina Kalužáka, ktoré hovorí o histórii vzniku Európskej únie a podrobne mapuje cestu Slovenska do tohto spoločenstva. Nachvíľu sa vrátime aj ku knihe Čo Dante nevidel a ponúkneme vám tri časti čítania na pokračovanie z tohto mrazivého svedectva o osude židov v koncentračnom tábore. Knihu napísal Jozef Lánik, čo je umelecký pesudonym Alfréda Wetzlera. A nebude chýbať premiérová relácia z cyklu V skratke. Autorka Michaela Macejková v nej reflektuje špecifickú oblasť poézie, ktorá sa označuje ako ženská. (…)

V našom programe vás tiež zoznámime s prózou slovinského spisovateľa, profesora, novinára a prekladateľa Andreja Blatnika. Patril k autorom debutujúcim v osemdesiatych rokoch, ovplynených postmodernizmom. Jeho diela boli preložené do tridsiatich jazykov. Poviedku Izák vám prečíta Peter Rúfus. Pridávame verše oceňovaného macedónskeho básnika Nikolu Madzirova. Titul Presídlený kameň bude interpretovať Ján Gallovič. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)