Ako sa ťažko rodí dieťa (Jak se těžce rodí dítě, 1986)

Pavol Horov. Báseň.

Recituje Ladislav Chudík.

Natočeno 1986. Repríza 28. 5. – 3. 6. 2024 (SRo 8 Rádio Litera) k 110. výročí narození Pavola Horova.

Lit.: Šaráková, Lucia: Týždeň slobody a storočnica Ladislava Chudíka. Téma týždňa. In web SRo 8 Rádio Litera, 27. 5. 2024 (článek). – Cit.: Tento týždeň v našom programe vzdávame poctu slovenskému hereckému majstrovi Ladislavovi Chudíkovi. Narodil sa presne pred 100 rokmi, 27. mája 1924 v obci Hronec neďaleko Brezna. Bol dlhoročným členom činohry SND, stvárnil okolo 150 filmových úloh, do pamätí sa vpísal ako primár v seriálovej nemocnici, ako pedagóg vychoval celú hereckú generáciu a pôsobil aj ako Minister kultúry SR. V našom vysielaní sa L. Chudík prejaví ako všestranný herecký majster – ako interpret čítania z napínavej knihy pamätí Jána Smreka Poézia moja láska, ako recitátor veršov Hviezdoslava i Pavla Horova, budete ho počuť v hlavnej úlohe ako lorda Lyonela Carltona v hre Petra Karvaša Carltonovská komédia, ale aj ako otca v hre Dušana Širokého Ak chceš, ozvi sa. Nebudú chýbať ani pásma o jeho živote a hereckej tvorbe. Zároveň sa vo vysielaní venujeme aj téme slobody a jej dôležitosti v našom živote. Ponúkneme vám viacero relácií, ktoré reflektujú jej rôzne podoby. (…)

Cez slzy bolesti sa všetky matky smejú / v blaženom odovzdaní / nad kolískou / až keď v nej plače dieťa…“ píše vo svojej básni Ako sa ťažko rodí dieťa Pavol Horov. V týchto dňoch si pripomíname 110. výročie narodenia tohto básnika. Celú báseň si vypočujete vo vysielaní Rádia Litera v podaní Ladislava Chudíka. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)