Pověsti z Jeseníků 1/15 (2018)

Josef Ullrich. Výběr pověstí. Překlad a výběr Lukáš Motyčka. Rozhlasová úprava a dramaturgie Iryna Shkaruba.  Hudební spolupráce Antonín Schindler. Mistr zvuku Zdeněk Prchlík. Produkce Tereza Tichá.  Režie Tomáš Soldán.

Účinkují Hana Maciuchová, Igor Bareš, Valérie Zawadská, Stanislav Šárský a Miroslav Hruška.

Nastudoval ČRo Olomouc v roce 2018. Premiéra 1. dílu 4. 3. 2018 (ČRo Olomouc) v cyklu Počteníčko.

Obsah:  Pověsti ze Šternberska (1-3). Čte Igor Bareš. Premiéry neděle 4., 11. a 18. března (ČRo Olomouc, 18:04 h.) -  Pověsti ze Šternberska (4-6). Čte Hana Maciuchová. Premiéry neděle 25. března, 1. a 8. dubna (ČRo Olomouc, 18:04 h.) -  Pověsti z Krnova a okolí (7-9). Čte Valérie Zawadská. Premiéry neděle 15., 22. a 29. dubna (ČRo Olomouc, 18:04 h.) -  Pověsti z Bruntálu a okolí (10-12). Čte Miroslav Hruška. Premiéry neděle 2., 9. a 16. září (ČRo Olomouc, 18:04 h.) – Pověsti z Potštátska (13-15). Čte Stanislav Šárský. Premiéry neděle 23. a 30. září, 7. října (ČRo Olomouc, 18:04 h.).

Lit.: Shkaruba, Iryna – Soldán, Tomáš: Pověsti z Jeseníků ožijí hlasy Maciuchové, Bareše či Zawadské. In web ČRo Olomouc, 2. březen 2018 (článek). – Cit.: Tajemné, kruté, ale také bohaté a někdy štědré. Takové jsou Jeseníky. Nesnadný reliéf moravských hor dokázal vždy jejich obyvatele potěšit i vyděsit.

A z takových setkání lidí s krajinou vznikla celá řada pověstí. Mnoho z nich sesbíral a sepsal novojičínský spisovatel a badatel Josef Ullrich a Český rozhlas Olomouc vám je nyní nabídne v exkluzivním zvukovém zpracování.

Už 4. března tak v nedělním podvečerním Počteníčku zazní první z příběhů z Ullrichovy knihy Pověsti z Jeseníků. V celkem patnáctidílném cyklu, ve kterém nabídneme na pět desítek sebraných příběhů, se postupně představí herci Hana Maciuchová, Igor Bareš, Valérie Zawadská, Stanislav Šárský a Miroslav Hruška – osobnosti, kterým je kraj moravských Sudet domovinou, případně je krajem jejích mládí, krajem her a nezaměnitelné přírody.

Každý z nich vám bude po dobu tří neděl předčítat o vodnících, zakletých pannách, skřítčích ženuškách, rytířích, mlynářích, hlubokých lesích a loupežnících, kteří obývali (a možná stále obývají) Jeseníky. K pověstem přidají také svoje vzpomínky, pocity, nejistoty i radosti z míst, která jim ani dnes nejsou cizí.

Jaká byla krajina dětství Valérie Zawadské? Věří Miroslav Hruška na duchy? Jaké sny a rituály má Stanislav Šárský? A jakou by byl Igor Bareš půdou, pokud by byl půdou, a co by z ní vzešlo? Co recituje Hana Maciuchová svojí zahradě? I to jsou příběhy, které v Pověstech z Jeseníků uslyšíte.

Autor pověstí Josef Ullrich patří do galerie osobností Nového Jičína, kde se v roce 1866 narodil. Jako žurnalista přispíval do novojičínských novin, učil v chlapecké škole a podílel se na shromažďování, publikování a archivování vlastivědných informací o Kravařsku. Celý život sbíral lidové pověsti, které důkladně sepsal a roku 1934 vydal ve dvou svazcích – Volkssagen aus dem Kuhländchen (Pověsti z Kravařska) a Volkssagen aus dem Gesenke (Pověsti z Jeseníků).

Od Šternberka po Potštát

Pro Český rozhlas Olomouc některé příběhy z knihy vybral a přeložil germanista a překladatel Lukáš Motyčka. Rozhlasovou úpravu pořadů má na svědomí dramaturgyně Iryna Shkaruba. Pověsti s herci natočil režisér Tomáš Soldán.

V jarním programu Počteníčka vám z celého cyklu nejprve nabídneme pověsti ze Šternberka a okolí v podání Igora Bareše a Hany Maciuchové. Na ně naváže Valérie Zawadská s pověstmi z Krnova. Od září Počteníčko rozezní hlasy Miroslava Hrušky (pověsti z Bruntálu a okolí) a Stanislava Šárského (pověsti Potštátska).

Čekají vás cesty a návraty, hledání a míjení se, koňské hlavy a zádušní mše, smrtelné touhy a nespočet podivuhodných setkání. Nebojácný poslech, milí posluchači, a pevné kroky do neznáma!

Lit.: Shkaruba, Iryna: Pověsti z Jeseníků s hlasy velkých herců. In Týdeník Rozhlas 14/2018 (článek).

Shkaruba, Iryna - Pověsti z Jeseníků s hlasy velkých herců. In Týdeník Rozhlas 14-2018 (článek).

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)