Pověsti z Jeseníků 1/15 (2018)

Josef Ullrich. Výběr pověstí. Překlad a výběr Lukáš Motyčka. Rozhlasová úprava a dramaturgie Iryna Shkaruba.  Hudební spolupráce Antonín Schindler. Mistr zvuku Zdeněk Prchlík. Produkce Tereza Tichá.  Režie Tomáš Soldán.

Účinkují Hana Maciuchová, Igor Bareš, Valérie Zawadská, Stanislav Šárský a Miroslav Hruška.

Nastudoval ČRo Olomouc v roce 2018. Premiéra 1. dílu 4. 3. 2018 (ČRo Olomouc) v cyklu Počteníčko.

Obsah:

I. Pověsti ze Šternberska (1-3). Čte Igor Bareš. Premiéry 4., 11. a 18. 3. 2018 (ČRo Olomouc, 18:04 h).
1. díl: O založení města Šternberku. – Skalní mužíček. – Zničení dolů v Plynkoutu. – Poklady šternberského hradu.
2. díl: O krásné panně z Waldhausenu. – Pramen v dolině u Tylova. – Dvě vodníkovy dcery. – Strašidlo u studánky. – Jak bydleli skřítci ve skále u Tylova.
3. díl: Větrný mlýn u Horní Loděnice. – Jak zanikl hrad Hombok. – Černá paní z hradu Waldhausen. – Jak pominulo prokletí. – Květ kapradiny.

II. Pověsti ze Šternberska (4-6). Čte Hana Maciuchová. Premiéry 25. 3., 1. a 8. 4. 2018 (ČRo Olomouc, 18:04 h).
4. díl: Poslední rytíř na hradě Tepenec. – Skřítčí dům na Karlovském vrchu. – Švédové pod Sovincem. – Jak byla věrolomnost potrestána. – Černý srnec.
5. díl: Černý rybník u Tylova. – Mrtví z Einsiedelu. – Horlivý panský písař. – Potrestaná bezcitnost. – Přízrak z lesů u Sovince.
6. díl: Nešťastný voják. – Pytlákova pomsta. – Oltářní kámen u Řídeče. – Obraz na hlavním oltáři kostela v Loděnici. – Čarodějnice z Rýžoviště.

III. Pověsti z Krnova a okolí (7-9). Čte Valérie Zawadská. Premiéry 15., 22. a 29. 4. 2018 (ČRo Olomouc, 18:04 h).
7. díl: Vděk krále skřítků. – O pomýleném faráři. – Selka a bříza. – Čertův kámen u Bartulovic.
8. díl: Údolí dobrého pastýře. – Čtyři hradní panny na Dívčím hradě. – Ptačí hvízdání. – Veselý Honzík a skřítčí ženuška.
9. díl: O zakleté hradní panně. – Bílí koně u Krnova. – O loupežnících ze Šelenburku. – Zlatá jáma u Liptáně.

IV. Pověsti z Bruntálu a okolí (10-12) Čte Miroslav Hruška. Premiéry neděle 2., 9. a 16. 9. 2018 (ČRo Olomouc, 18:04 h.)
10. díl: Jak se svatý Petr vsadil s ďáblem. – Skřítčí jeskyně u Razové. – O čaroději Kunzovi z Horního Benešova. – O bezcitné mlynářce.
11. díl: Víla z říčky Moravice. – Prsten štěstí. – Zakletá princezna. – Čarodějnice z Rudné pod Pradědem.
12. díl: O Panenském rybníku nad Mezinou. – Staré hodiny. – Jak žena, jež si vzala život, po nocích strašila své známé. – O vzniku Mnichova u Vrbna pod Pradědem.

V. Pověsti z Potštátska (13-15) Čte Stanislav Šárský. Premiéry neděle 23. a 30. 9. + 7. 10. 2018 (ČRo Olomouc, 18:04 h.).
13. díl: O trpaslíkovi jménem Apella. – O vodnících na Potštátsku. – Stará Halatková.
14. díl: O úředníkovi, jehož duše nemohla najít spočinutí. – O čarodějnicích z Božkova a okolí. – Napravená mlynářka.
15. díl: Bílá paní z Božkova. – O ohnivých mužíčcích na Potštátsku. – Ukradené panské dítě.

Lit.: Shkaruba, Iryna – Soldán, Tomáš: Pověsti z Jeseníků ožijí hlasy Maciuchové, Bareše či Zawadské. In web ČRo Olomouc, 2. březen 2018 (článek). – Cit.: Tajemné, kruté, ale také bohaté a někdy štědré. Takové jsou Jeseníky. Nesnadný reliéf moravských hor dokázal vždy jejich obyvatele potěšit i vyděsit.

A z takových setkání lidí s krajinou vznikla celá řada pověstí. Mnoho z nich sesbíral a sepsal novojičínský spisovatel a badatel Josef Ullrich a Český rozhlas Olomouc vám je nyní nabídne v exkluzivním zvukovém zpracování.

Už 4. března tak v nedělním podvečerním Počteníčku zazní první z příběhů z Ullrichovy knihy Pověsti z Jeseníků. V celkem patnáctidílném cyklu, ve kterém nabídneme na pět desítek sebraných příběhů, se postupně představí herci Hana Maciuchová, Igor Bareš, Valérie Zawadská, Stanislav Šárský a Miroslav Hruška – osobnosti, kterým je kraj moravských Sudet domovinou, případně je krajem jejích mládí, krajem her a nezaměnitelné přírody.

Každý z nich vám bude po dobu tří neděl předčítat o vodnících, zakletých pannách, skřítčích ženuškách, rytířích, mlynářích, hlubokých lesích a loupežnících, kteří obývali (a možná stále obývají) Jeseníky. K pověstem přidají také svoje vzpomínky, pocity, nejistoty i radosti z míst, která jim ani dnes nejsou cizí.

Jaká byla krajina dětství Valérie Zawadské? Věří Miroslav Hruška na duchy? Jaké sny a rituály má Stanislav Šárský? A jakou by byl Igor Bareš půdou, pokud by byl půdou, a co by z ní vzešlo? Co recituje Hana Maciuchová svojí zahradě? I to jsou příběhy, které v Pověstech z Jeseníků uslyšíte.

Autor pověstí Josef Ullrich patří do galerie osobností Nového Jičína, kde se v roce 1866 narodil. Jako žurnalista přispíval do novojičínských novin, učil v chlapecké škole a podílel se na shromažďování, publikování a archivování vlastivědných informací o Kravařsku. Celý život sbíral lidové pověsti, které důkladně sepsal a roku 1934 vydal ve dvou svazcích – Volkssagen aus dem Kuhländchen (Pověsti z Kravařska) a Volkssagen aus dem Gesenke (Pověsti z Jeseníků).

Od Šternberka po Potštát

Pro Český rozhlas Olomouc některé příběhy z knihy vybral a přeložil germanista a překladatel Lukáš Motyčka. Rozhlasovou úpravu pořadů má na svědomí dramaturgyně Iryna Shkaruba. Pověsti s herci natočil režisér Tomáš Soldán.

V jarním programu Počteníčka vám z celého cyklu nejprve nabídneme pověsti ze Šternberka a okolí v podání Igora Bareše a Hany Maciuchové. Na ně naváže Valérie Zawadská s pověstmi z Krnova. Od září Počteníčko rozezní hlasy Miroslava Hrušky (pověsti z Bruntálu a okolí) a Stanislava Šárského (pověsti Potštátska).

Čekají vás cesty a návraty, hledání a míjení se, koňské hlavy a zádušní mše, smrtelné touhy a nespočet podivuhodných setkání. Nebojácný poslech, milí posluchači, a pevné kroky do neznáma!

Lit.: Shkaruba, Iryna: Pověsti z Jeseníků s hlasy velkých herců. In Týdeník Rozhlas 14/2018 (článek).

Shkaruba, Iryna - Pověsti z Jeseníků s hlasy velkých herců. In Týdeník Rozhlas 14-2018 (článek).

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)