Dvě duhy nad popravištěm 1/5 (2021)
Olga Fejtová, Zuzana Vojtíšková. Četba na pokračování. Dramaturgie Alena Blažejovská. Režie Lukáš Hlavica.
Čte Martin Preiss.
Natočeno 2021. Premiéra 1. dílu 20. 6. 2021 (ČRo Plus, 23:33 h.) v cyklu Radiokniha.
Obsah: 1. Šimon Sušický a Jan Kutnaur byli čeští bratří. Jako členové Jednoty bratrské, která byla do roku 1609 zakázanou a pronásledovanou církví, toužili po svobodě náboženského vyznání. Snažili se ji aktivně prosazovat a k pokusu o rozšíření vlivu Jednoty využili i okolnosti, které přineslo stavovské povstání. Jaké bylo jejich osobní zázemí a přesvědčení a co konkrétně podnikali během povstání?
2. Naděje českých stavů i měšťanů Šimona Sušického a Jana Kutnaura vzrostly, když se českým králem stal Fridrich Falcký, vyznavač kalvínské konfese. Jeho vládu však velmi rychle ukončila prohraná bitva na Bílé hoře. Účastníci stavovského povstání se tak stali nepohodlnými a čekal je trest. V co doufali Šimon s Janem a za co si vysloužili konfiskaci majetku a nejvyšší odsouzení?
3. V sobotu 19. června 1621 si měšťané Šimon Sušický a jeho nevlastní syn Jan Kutnaur vyslechli na Pražském hradě rozsudek komise, která posuzovala provinění jednotlivců v průběhu stavovské rebelie. Šimon s Janem si vysloužili konfiskaci majetku a hrdelní trest. Ještě těsně před smrtí se před zraky shromážděného davu modlili k Bohu, vyzývali své bližní ke statečnosti a pevnosti ve víře. Jaké byly jejich poslední hodiny na tomto světě?
4. Kateřina, vdova po popraveném Janu Kutnaurovi, měla tři děti. Po staroměstské exekuci stála před rozhodnutím, zda zůstat v Praze a konvertovat ke katolictví, nebo si raději zachovat svou víru a odejít do nejisté emigrace. Zvolila možnost druhou, protože si myslela, že v exilu pobude jen krátce. Její naděje sdílel i nejstarší syn Šimon, který se dokonce přidal k saské armádě. Čeho se však oba dočkali?
5. Konec třicetileté války byl zatím v nedohlednu a Šimon Kutnaur, nejstarší syn popraveného Jana, stále řešil, je-li výhodnější žít v cizím luteránském prostředí, které ohrožovalo jeho českobratrskou víru, nebo zvolit návrat do Čech a přijmout katolictví, byť jen formálně. Jak se rozhodl a kde prožil zbytek života?
Lit.: Fejtová, Olga – Vojtíšková, Zuzana: Dvě duhy nad popravištěm. Osudy rodiny Kutnaurových v neklidné době bělohorské. In web ČRo Plus, 21. červen 2021 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: 21. června 1621 proběhla poprava sedmadvaceti „českých pánů“, při níž byli exemplárně potrestáni rebelové stavovského povstání. Dva z bílých křížů, které dnes na dlažbě před Staroměstskou radnicí připomínají pobělohorské krvavé divadlo, patří pražským měšťanům Šimonu Sušickému a jeho nevlastnímu synovi Janu Kutnaurovi. O nich a jejich blízkých čte z knihy Dvě duhy nad popravištěm Martin Preiss. (…)
Příběh rodiny Kutnaurových vypráví obraz o době, která byla nepřehledná, politicky složitá a kdy linie ve společnosti vedla mezi kostely a vyznáním.
Kniha vychází z bádání historičky a archivářky Olgy Fejtové, která se spojila s dramaturgyní Zuzanou Vojtíškovou. Četba proto kombinuje odborný i literární přístup. (..)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku