Vrahova hygiena 1/12 (2004)
Amélie Nothombová. Četba na pokračování z románu belgické spisovatelky. Překlad Jarmila Fialová. Připravila Barbora Bukovinská. Režie Hana Kofránková.
Účinkují Rudolf Pellar, Miroslav Moravec a Daniela Kolářová.
Natočeno 2004 (1 díl cca 30 min.).
Pozn.: Prétextat Tach má 83 rokov, k tomu rakovinu chrupaviek a zostávajú mu približne dva mesiace života. Po prvý raz súhlasil, že poskytne interview a tlačené médiá sa oňho idú potrhať. Majú na to pádny dôvod. Starý pán je najslávnejší prozaik súčasnosti, známy po celom svete. Vydal 22 megaúspešných románov a dostal Nobelovu cenu za literatúru.
Áno, píše presne ten druh kníh, ktoré nikto nečíta, ale každý pseudointelektuál ich chce mať doma.
K Prétextatovi Tachovi (čítaj Taš) začnú prichádzať novinári s diktafónmi. Úctivo ho oslovujú majstre a nestrácajú rešpekt ani vtedy, keď sa rozhovor zvrhne na vzájomné podráždené urážanie.
Extrémne obézny, nepohyblivý starec (v bravúrnej interpretácii Miroslava Moravca) je ťažký oriešok. Má nekompromisné, banálnym jazykom povedané až škandalózne názory na svet okolo seba, na ľudí i spoločenské či politické dianie. Doslova provokuje svoje obete k rozhorčeniu a pohŕdaniu a čitateľa k zamysleniu. Vytáča mladíkov, ktorí si mysleli, že všetko vedia a majú tie správne názory.
Je obdivuhodne sebaistý vo svojom cynizme, realizme i sarkazme. Rafinovane uráža, otvorene ponižuje a premyslene dezorientuje. Vyslovuje myšlienky a súdy, ktoré nemnoho ľudí stoleruje, ešte menej akceptuje a takmer nikto nepochopí. Chvastá sa ako neznáša svoje diela, neznáša ľudí… a z nich najviac neznáša ženy…
Po štyri dni sa Tachovi darí vypudzovať novinárov jedného za druhým.
Až príde žena menom Nina.
Ona jediná prenikne pod povrch. Nie aby dokázala, že spisovateľove silácke reči boli len póza. Naopak, aby pomocou rozlúštenia jeho najväčšieho tajomstva odhalila ako hlboko, široko a ďaleko do minulosti siaha samotná podstata (pomýleného) mystéria Prétextata Tacha…
Až na záverečný (anti?)klimax príbehu, ktorý tu však nesmiem prezrádzať, som bola s týmto dielom, a v rovnakej miere s jeho audio spracovaním, bezvýhradne spokojná. Takmer fascinovaná. Dlhé debaty dvoch postáv zamotávajúce sa v nespočetných argumentoch a protiargumentoch, ktoré by ma v knižnej podobe možno vôbec nezaujali (i keď Nothombová píše kratúčko a dobre), som si vo zvukovom spracovaní vychutnávala.
V tom majú audioknihy výhodu. Číta to niekto za mňa, svoje oči a ruky môžem využívať iným spôsobom a zároveň si ušami a mozgom stále užívať román. Alebo mi niekto číta aj vtedy, keď na to vlastne nemám čas, lebo musím niekam ísť alebo niečo robiť :-)
Belgičanka Amélie Nothombová je už pár rokov známa aj u nás. Jej spisovateľský imidž stojí a možno aj padá s jedným slovom. Grafomanka. Keď sa pozriete na jej bibliografiu a potom na hociktorú jej fotografiu, pochopíte, že je to pravda.
Za posledných 17 rokov vydala 25 kníh (Vrahova hygiena bola prvá). V jej šibalských očiach sa občas odráža pološialený pohľad géniov. Pripomína ním Helenu Bonham Carter. A nosí príšerné klobúky.
Istú genialitu jej upierať nemožno. Zdá sa, že všetkých klasikov, filozofov, románopiscov i sexuológov, ktorých cituje jej hlavný hrdina, naozaj prežula, spracovala i svojím spôsobom pochopila. Aj keby to tak nebolo, usvedčil by ju iba ozajstný znalec. Je absolútne dôveryhodná, tak ako sú (s nevyhnutným cítením fikcie) absolútne dôveryhodné jej postavy. Samozrejme má čo povedať aj po stránke náplne, štýlu a myšlienok svojich diel. Inak by asi neboli také úspešné v celej Európe. Jej krátke novely sa dajú prečítať na jeden dúšok, preto nemôže patriť do kategórie Prétextatov Tachov :-)
V papierovej podobe som od nej čítala iba jedinú knihu, V strachu a ohromení. Je o belgickom dievčati, ktoré sa s romantickými predstavami vráti do krajiny svojho útleho detstva, Japonska, aby pracovala pre tunajší obchodný kolos.
Úžasná knižočka. Kúpila som si ju úplne spontánne a okamžite si ju obľúbila. Neskôr som videla film so Sylvie Testud v hlavnej úlohe a tiež sa mi páčil.
O Amélie som odvtedy nezavadila. Asi preto, že na príbehu jej prvých troch rokov života s príznačným názvom Metafyzika trubíc ma nezaujala anotácia a ostatné dielka v Lacných knihách nemajú ;-)
A vyhodiť 250 korún za knihu do vrecka, to som pre Amélie Nothomb a jej slovenského vydavateľa urobila iba dvakrát. Druhý raz som V strachu a ohromení kúpila najlepšej kamarátke.
Dúfam, že ju ešte má…
25. september 2009
Aneta Čižmáriková aka Riddick
Slovensko, Slovakia
Převzato ze stránky Ridik´s Realm
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku