Slovo v kurzu – koalice (2018)
. Glosa.
Natočeno 2018. Premiéra 17. 10. 2018 (ČRo Plus) v cyklu Glosa Plus.
Lit.: Kroupa, Daniel: Daniel Kroupa: Slovo v kurzu – koalice. In web ČRo Plus, 17. říjen 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: I slova mívají své slavné dny. Ve volebním období je to výraz „koalice“, který se v médiích neustále opakuje v nejrůznějších souvislostech.
Před volbami se strany spojují a tvoří koalici, pokud dospějí k přesvědčení, že tak získají více hlasů voličů; po volbách proto, aby získaly většinu zvolených zastupitelů a mohly utvořit vládu.
Po komunálních volbách se na mnoha místech taková koaliční vyjednávání rozbíhají od okamžiku vyhlášení výsledků a tam, kde již existovaly zákulisní dohody, se ustavení koalice deklaruje takřka ihned. Proč tak rychle? Nu, pokud si koalici svým hlasováním nenadiktovali sami voliči, je ve hře obava, aby se potenciální partneři tajně nedohodli s potenciálními protivníky.
Lidé si někdy kladou otázku, zda by nebylo lepší, aby namísto koalic nastoupila vláda vítězné strany a ty ostatní prostě zůstaly v opozici. Vždyť vládnutí lidí, kteří sledují společný mocenský zájem, sdílejí společný politický názor a shodují se v cílech, kterých je třeba dosáhnout, je vždy ve vládnutí efektivnější, než když se moci chopí rozhádaný spolek, který místo aby dělal to, co je potřeba, se jen utápí v nekonečných sporech.
K našemu prospěchu
Tomu lze dát do jisté míry za pravdu, jenom je třeba poznamenat, že pes je zakopán v tom, že se u nás obrat „vítězná strana“ vžil pro stranu, která získala nejvíce hlasů, i když nezískala nadpoloviční většinu, a tedy vlastně nezvítězila. Opravdu má taková strana získat veškerou moc?
Dejme tomu, že se v nějaké obci podaří straně, prosazující postavení garážového domu podaří získat 40 procent hlasů, jiné straně, prosazující vysazení více stromů 30 procent a další straně sportovců, prosazující postavení stadionu, také 30 procent. Pokud by volební systém favorizoval nejsilnější stranu a přidělil jí většinu zastupitelů, stavělo by se parkoviště.
Jenže to si 60 procent voličů nepřeje a chce raději hřiště a stromy. Čím efektivněji by to vláda nejsilnější strany dokázala uskutečnit, tím větší naštvanost by v obci panovala. Naopak největšího počtu spokojených voličů lze dosáhnout, když se programově slučitelné strany dohodnou na kompromisu a vytvoří koaliční vládu. A efektivita takové vlády?
Můžeme říci, že mezi čestnými lidmi, kteří dodržují dohody, by neměly vznikat zbytečné spory a z takových lidí složené koaliční vlády svou moc mohou uskutečnit stejně dobře jako jedna strana. Vždyť i ta se může někdy rozhádat. Dobrá vůle dodržovat dohodu však může narazit, pokud je dohoda formulována rozporuplně, nejasně či nesplnitelně.
V malých obcích, kde je potřebných úkolů radnice málo, stačí dohoda jednoduchá. Ve velkých městech či v celém státě, kde je třeba řešit velké množství záležitostí, je třeba projednat a připravit dohodu rozsáhlou jako kniha, což někdy trvá celé měsíce.
Ponechme tedy po volbách politikům dostatek času, aby mohli své koaliční dohody připravit kvalitně a uzavřít pevná spojenectví, která uskuteční to, co nám naznačuje latinský výraz, z něhož slovo koalice pochází: co-alescere – srůstat. Bude to i k našemu prospěchu.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku