Nezabiješ! (1969)
Libreto Zdeněk Barborka (Redukce aneb Klenoty světového písemnictví). Hudba Zdeněk Lukáš. Oratorium. Účinkuje Pěvecký sbor Česká píseň. Dirigent Zdeněk Lukáš. Mistr zvuku Čestmír Kadlec (1969). Pořad připravila Petra Hynčíková (2018). Technická spolupráce Ondřej Franěk (2018).
Účinkují Radovan Lukavský.
Natočeno 1969. Plánovaná obnovená premiéra 21. 8. 2018 (ČRo Plzeň, 18:04 – 18:36 h.), bez vysvětlení posluchačům (i autorce P. Hynčíkové) zrušena a místo ní odvysílána hra Včera, dne 20. srpna (Petr Kazda). 24. 8. byla nahrávka zavěšena na web ČRo Plzeň k volnému poslechu.
Pozn.: Oratorium Nezabiješ! natočené v roce 1969 v legendárním elektroakustickém studiu Českého rozhlasu Plzeň představí speciální pořad Českého rozhlasu Plzeň dnes v 18:03. Skladbu komponoval skladatel Zdeněk Lukáš na libreto experimentálního plzeňského básníka a spisovatele Zdeňka Barborky (letos připomínáme 80 let od jeho narození). Oratorium dodnes uchovává drásavou existenciální tíseň, rozčarování a ztrátu nadějí, kterou po příchodu okupantů prožívali lidé v tehdejším Československu. Pro dokreslení normalizačního zmaru následujících let je příznačné, že mimořádná nahrávka se zachovala pouze díky statečnosti a osobnímu nasazení mistra zvuku Čestmíra Kadlece. Pásky a neúplné libreto uschoval v osobní skřínce až do příchodu svobody v roce 1989.
Lit.: Sichingerová, Lucie: V rozhlase jsem pracovala... In Facebook, 22. 8. 2018 (status). – Cit.: V rozhlase jsem pracovala a vím, že dřív, než se na něčem začne pracovat, téma, tedy návrh poradu, musí někdo schválit. Je jasné, že pokud se pracuje na 50 let starých nahrávkách, nebude úplně kvalitní zvuk. Pořad byl navíc v podstatě hotový, muselo být jasné, o čem to je a jaká je cílová skupina. Je proste smutné, že lidem, kteří dnes v rozhlase šéfují, nejde o příběh toho pořadu, o jejich dávné kolegy a jejich příběhy a jejich práci, o uctění jejich památky a především odvahy, kterou tehdy měli. Odvahy, kterou v rozhlase nyní ti, co pořad neodvysílali, bohužel nemají. Těm jde jen o poslechovost. Hlavně že řeční u tanku před rozhlasem.
Lit.: Hynčíková, Petra: Zdeněk Barborka a Zdeněk Lukáš: Oratorium Nezabiješ! In web ČRo Plzeň, 24. srpen 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Letošní 50. výročí od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 si připomeneme uvedením mimořádné nahrávky, která vznikla v legendárním elektroakustickém studiu Českého rozhlasu Plzeň právě v pohnutém roce 1969.
Tato mimořádná nahrávka vznikla v legendárním elektroakustickém studiu Českého rozhlasu Plzeň v roce 1969, tedy jen pár měsíců po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Jde o skladbu nadmíru symbolickou. Oratorium Zdeňka Lukáše Nezabiješ!, ke kterému libreto vytvořil experimentální plzeňský básník a spisovatel Zdeněk Barborka. Tato mimořádná nahrávka oficiálně nikdy nevyšla. Uchovala se pouze díky statečnosti a osobnímu nasazení mistra zvuku Čestmíra Kadlece, který pásky a neúplné libreto uschoval až do příchodu svobody v roce 1989.
Lit.: Hnilička, Přemysl: Už kočovníci táhnou pokojem aneb Srpen 1968 v rozhlasovém vysílání 2018. In Svět rozhlasu 39-40/2018, s. 27-28 (článek). – Cit.: „ (…) Smutným epilogem našeho článku je ovšem (ne)uvedení oratoria Zdeňka Barborky (libreto) a Zdeňka Lukáše (hudba) Nezabiješ! (1969). Barborkův text Redukce aneb Klenoty světového písemnictví seškrtal nejvýznamnější texty evropských dějin do naprostého minimalismu, a tak jsou například texty Starého zákona zredukovány do několika sborových výkřiků. Experimentální projekt plzeňského studia vyjadřoval – slovy redaktorky Petry Hynčíkové, která jej připravila pro novodobou premiéru – „drásavou existenciální tíseň, rozčarování a ztrátu nadějí, kterou po příchodu okupantů prožívali lidé v tehdejším Československu“. Pěveckých a voicebandových partů se ujal pěvecký sbor Česká píseň (řídil Zdeněk Lukáš), zásadní part recitátora tu měl Radovan Lukavský. Nahrávka byla zachována v osobní skříňce mistra zvuku Čestmíra Kadlece, který ji tak zachránil před zničením. Člověk by očekával, že takto vzácný materiál bude uveden ve slavnostní obnovené premiéře. Došlo však k pravému opaku: plánovaná premiéra 21. 8. v 18.04 na ČRo Plzeň byla bez vysvětlení nahrazena reprízou hry Petra Kazdy, o které jsme psali výše. Na dotaz autora článku bylo odpovězeno, že nahrávka je technicky zcela nevyhovující a autorka dodala nahrávku pozdě. Oba argumenty byly vyvráceny – autorka dodala nahrávku již 17. 8. a nahrávka, později na nátlak posluchačů zavěšená na web ČRo, usvědčuje svou precizní kvalitou vedení plzeňského studia ze lži. Pravým důvodem byla prostě přílišná experimentálnost oratoria, která by asi vyděsila regionálního posluchače. Těžko hledat „lepší“ rozhodnutí právě
v den padesátého výročí okupace.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku