Rede Konrad Henleins zum 1. Mai 1934 (Řeč Konrada Henleina k 1. květnu 1934, 1934)

henleinHovoří vůdce Sudetoněmecké strany Konrad Henlein.

Natočeno 1934 pro firmu Esta (kovová matrice, 4 min.).

Obr. cit. z Šír, Filip – Gössel, Gabriel: Recorded Sound in Czech Lands, 1900-1946. Brno: Moravská zemská knihovna, 2017.

Lit.: Korcová, Lucie: ‚Konrad Henlein, květen 1934.‘ Muzeum vykoupilo vzácnou nahrávku, ze sběru ji zachránili náhodou. In web IRozhlas, 16. 7. 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Skončila ve sběrných surovinách a zachránit se ji povedlo jen náhodou. Národní technické muzeum koupilo od soukromého sběratele tříminutovou nahrávku s popiskem „Konrad Henlein, květen 1934“. Přehrát ji pomohli zvukoví technici Českého rozhlasu. (…)

„Myslím, že to hraje velice pěkně. To není nějaká obyčejná nahrávka. Bude to nahrané ve studiu a dali si na tom velice záležet,“ popisuje tříminutovou nahrávku mistr zvuku Turek.

„Díky tomu, že to je kovová matrice a není v tom lisování, to znamená lisovací směs, což je šelak spojený s břidlicí a podobně, tak to ani nešumí,“ vysvětluje Turek.

Echo ze sběrny

Kovová matrice, na které je Henleinův projev, vznikla v roce 1934 pro gramofonovou firmu ESTA. Po znárodnění v roce 1948 byly ale všechny matrice z českých firem svezeny do nově vzniklých gramofonových závodů v Loděnici.

„V sedmdesátých letech tam někoho napadlo, že ty matrice už k ničemu nebudou. Takže se rozhodli, že část jich převezou a část jich dají do sběrných surovin,“ říká kurátor Národního technického muzea Jan Hosťák.

„Jeden soukromý sběratel dostal takzvaně echo ze sběrny, že tam někdo přivezl kamion matric a on měl to štěstí, že tam mohl přijít, mohl si vybrat a mohl je takzvaně vyplatit,“ dodává kurátor.

Hosťákovi se nakonec po letech snažení podařilo matrici s Henleinovým projevem od sběratele odkoupit.

„Konrád Henlein natočil tuto nahrávku k prvnímu květnu 1934. To je velmi zajímavé, protože nacionální socialisté a v tuto dobu už i Henlein začali vytvářet celý ten kult národních svátků,“ vysvětluje historik Vojtěch Kyncl z Historického ústavu Akademie věd. A byť byl první květen tradičně spojován jako svátek dělníků spíše s komunistickou stranou, přijali ho za svůj i nacisté.

„Konrad Henlein zde už používá rétoriku Adolfa Hitlera. Není ještě tak agresivní, ovšem ten projev je cílen na československé Němce, kteří žili v pohraničí. A právě v roce 1934 a 1935 celkově vrcholí ta velká hospodářská krize v těchto oblastech,“ uzavírá Kyncl.

Nahrávku nyní Národní technické muzeum uloží do svého sbírkového fondu. (…)

Lit.: jkh – Bidrman, Vojtěch: Jak působil projev Konráda Henleina? Také nacisté si zakládali na práci, poukazuje historik Stehlík. In web ČRo 1 Radiožurnál, 16. červenec 2023 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Oslovení dělníků skrze vykořisťování okamžitě propojuje s nacionalitou, spojováním ve smyslu německého národa. Nacionalita pak bude čím dál vyostřenější, říká Michal Stehlík k Heinleinovu projevu z roku 1934.

Národní technické muzeum koupilo od soukromého sběratele nahrávku s projevem Konráda Henleina pořízenou k oslavám Svátku práce, který nacisté ve 30. letech začali přijímat za svůj svátek. „Samozřejmě se to ví, ale toto dokládá, že práce byla ve středu pozornosti i nacistického režimu, nejenom třeba toho komunistického, jak to vnímáme později,“ komentuje historik Michal Stehlík krátký projev vůdce Sudetoněmecké strany z roku 1934, který označuje za dobu jeho „velkého startu“. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)