Nebe pod Berlínem (2010, 2024)
Jaroslav Rudiš. Hudba U-Bahn (U-Bahn – zpěv Jaroslav Rudiš, kytara Petr Kružík, baskytara Pancho Dirk, bicí Atom, host Jana Korčová – vokál). Texty Jaroslav Rudiš. Hudba Petr Kružík. Zvuk, střih a mastering Tomáš Gsöllhofer a Jiří Suchánek. Ilustrace Juraj Horváth. Design Ondřej Fučík. Režie Petr Mančal.
Čte autor.
Natočeno ve studiu Farní FM, Frýdek-Místek, srpen 2010 (hudba) a květen 2010 (slovo).Vydalo Tympanum a Labyrint v roce 2010 (1 mp3 CD, celkem 240 min.). Reedice Labyrint v roce 2024 (MP3).
Pozn.: Nebe pod Berlínem – kniha pro živé i mrtvé. Rockové příběhy z berlínského metra. Třicetiletý učitel uprchne z Prahy do současné německé metropole, aby tam založil hudební kapelu a našel svou dívku… Autor s téměř až s hrabalovským citem pro jazyk ušpiněný životem zaznamenává promluvy, které mezi sebou a s ním vedou všechny ty postavy a postavičky, s nimiž se v Berlíně a pod ním setkává. Kultovní románový debut napsaný ve strhujícím tempu provází originální skladby punkové skupiny U-Bahn a čte sám autor Jaroslav Rudiš.
Lit.: Vavrečka, Lukáš: Podruhé pod Berlínem. In web Naposlech.cz, 14. 8. 2024 (recenze). – Cit.: Když se audiokniha po letech vydá znovu, může se ukázat, jak se mezi tím změnily možnosti vydavatelů, očekávání posluchačů nebo také samotného autora díla. Jaroslav Rudiš u nás vychází audioknižně už od roku 2010 a za tu dobu se toho změnilo opravdu hodně. Čtrnáct let stará nahrávka Nebe pod Berlínem však stále obstojí.
Co se týče samotné knihy Nebe pod Berlínem, ta vyšla poprvé už v roce 2002 v nakladatelství Labyrint. Získala ocenění Nejkrásnější kniha roku v kategorii beletrie a Rudiš si za svůj debut v listopadu 2002 odnesl Cenu Jiřího Ortena. Téhož roku jsme mohli část Nebe pod Berlínem také poprvé slyšet, a to na vlnách Radia 1 v rámci třicetiminutového dramatizovaného autorského čtení v pořadu Zátiší.
První audiokniha ovšem přišla na svět až v roce 2010, témže roce ji pak vydal Labyrint v koprodukci s vydavatelstvím Tympanum. Ještě to není ani rok, co jsme se mohli setkat s Rudišovým dílem Návod k použití železnice, které načetl sám. Leckteré posluchače tento fakt mohl překvapit, jelikož do té doby se v interpretaci jeho děl vystřídali například Pavel Batěk, Richard Krajčo nebo Hynek Čermák. Tím spíš, že Rudiš knihu napsal německy a pro vydavatelství OneHotBook ji tedy čte z českého překladu Michaely Škultéty. Pravdou ale je, že Rudiš onehdy načetl právě už ono Nebe pod Berlínem z roku 2010 a tutéž nahrávku četby můžeme slyšet i v aktuální reedici z roku 2024.
Nic to však nemění na tom, že tehdy jsme se poprvé mohli setkat s kompletním, nekráceným dílem Nebe pod Berlínem, knihou či audioknihou pro živé i mrtvé. Jde o zjevnou autofikci o třicátníkovi, který kvůli očím nemohl dělat strojvedoucího (tento příběh známe i z knihy Návod k použití železnice) a který uprchl z Prahy do Berlína, založil kapelu U-Bahn a začal chodit s dívkou jménem Katrin. Najdeme zde množství zajímavých a zábavných postav i postaviček, které nás okouzlí svým příběhem či alespoň vzpomínkou nebo postřehem na účet metra, punk-rockové hudby, svého času rozděleného Berlína, trabantů a pak zase nějaké té hudby.
Ostatně hudba je pro tuto audioknihu (i její reedici) velice příznačná. Hraje ji totiž kapela U-Bahn ve složení Pancho Dirk (baskytara), Atom (bicí), sám Jaroslav Rudiš (zpěv), Jana Korčová (vokál) a Petr Kružík (kytara). Ti, kteří příběh četli nebo slyšeli, vědí, že jde zčásti o významné aktéry vyprávění.
Nyní, když nakladatelství Labyrint knihu po 22 letech vydává v nové grafické úpravě, pouští původní nahrávku do světa audioknižně podruhé, tentokrát v distribuci Supraphonu. Vydavatel uvádí, že jako bonus k novému vydání se v závěru téměř čtyř a půl hodinové nahrávky objeví i tři skladby kapely U-Bahn, o nichž je v příběhu řeč, konkrétně Ich bin Berlin, Tunel a Gagarin Pop. Nicméně tyto písně byly součástí už dříve zmíněného vydání z roku 2010.
Je třeba říct, že celkově nahrávka nijak nezestárla a na někoho, kdo neví, že jde o tak starý záznam, může tohle svižné pábitelské vyprávění – včetně režie Petra Mančala i práce s hudbou – působit zcela aktuálně. Jediné, co nás upozorní, je výrazná výslovnost písmena J na začátku slov „jsem“, „jsou“ atd., na což v loňském Rudišově interpretačním počinu z produkce OneHotBook už nenarazíme.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku