5:59 – Kdo a proč v Česku věří konspiracím a dezinformacím (2023)

Odolnost české společnosti vůči dezinformacím a konspiracím má nejrůznější odstíny. Připravila Lenka Kabrhelová. Editor a koeditor Pavel Vondra, Matěj Válek. Sound design David Kaiser. Hudba Martin Hůla. Zdroje audioukázek Seznam Zprávy, Český rozhlas Radiožurnál, ČT24, TV Nova, CNN Prima NEWS, Vláda České republiky.

Hovoří antropoložka Marie Heřmanová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Natočeno 2023. Webová premiéra 15. 6. 2023 (Seznam Zprávy, 5:59 h.; 31 min).

Lit.: Kabrhelová, Lenka: Proč Češi věří dezinformátorům. In web Seznam Zprávy, 15. 6. 2023 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Šíření dezinformací a konspirací má na život v Česku viditelné dopady. Projevem radikalizace bylo třeba nedávné vtrhnutí davu do soudní síně, kde se projednával případ spojený se šířením poplašné zprávy. Jakým způsobem a na koho falešná tvrzení v Česku dopadají? (…)

Dezinformace a konspirace nejsou vynález posledních let. Události jako covidová pandemie či ruská invaze na Ukrajinu jim ale poskytly novou živnou půdu. A také v Česku se mluví o dopadech jejich šíření na společnost. Přesnější pohled na téma konspirací a dezinformací teď přinesl nový výzkum, který pro zpravodajský server Českého rozhlasu iROZHLAS.cz vypracovali odborníci z Národního institutu SYRI.

„Tvrdé jádro silných příznivců konspirací vychází na šest procent (české společnosti),“ říká s odkazem na zjištěné výsledky antropoložka Marie Heřmanová ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, která se na výzkumu podílela. Expertka vysvětluje, že do tohoto „tvrdého jádra“ patří lidé, kteří se ostře vymezují vůči systému a zároveň se výrazně angažují – včetně toho, že s dezinformacemi pracují a aktivně je šíří. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)