Cobain 1/5 (2024)

Podcast připravil Pavel Klusák. Původní hudba Václav Havelka III. Sound design a hudební spolupráce Ondřej Ježek. Mistr zvuku Radim Dlesk. Kreativní produkce Aleš Stuchlý (ČRo). Producentka Barbora Vait. Produkce Petra Petříčková. Režie Pavel Klusák.

Hovoří Pavel Klusák, Káťa Císařová, Anita Krausová, Vojtěch Vondráček, Daniel Šváb. Expertní hostování: Pavla Jonssonova.

Natočeno 2024. Webová premiéra 1. dílu 5. 4. 2024 (ČRo 3 Vltava, 27, 29, 33, 24 a 26 min.) ke 30. výročí smrti Kurta Cobaina. Rozhlasová premiéra 1. dílu 5. 4. 2024 (ČRo 3 Vltava, 22:30 h.), 4. dílu 7. 4. 2024 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h.); 5. dílu 7. 4. 2024 (ČRo 3 Vltava, 22:30 h.).

Lit.: Klusák, Pavel: Cobain. Příběh nesmrtelné Nirvany a jejího frontmana v novém podcastu Pavla Klusáka. In web ČRo 3 Vltava, 28. březen 2024 (anotace + teaser). – Cit.: Od smrti Kurta Cobaina uplyne 5. dubna třicet let. V čem spočívá přitažlivost písní jako Smells Like Teen Spirit? A čím to, že Kurt Cobain byl po nějakou dobu „nejvíce vydělávajícím mrtvým hudebníkem“ na celém světě? Pětidílný podcast Pavla Klusáka těží z bohatého trsu příběhů a témat, které se vážou ke Kurtovi, jeho ženě Courtney Love a Nirvaně.  (…) Pořad obsahuje vulgarismy a není vhodný pro děti a mladistvé.

Lit.: Klusák, Pavel: Proč pořád potřebujeme Kurta. Poslouchejte podcast Cobain o smrti ikony a nesmrtelnosti Nirvany. In web ČRo 3 Vltava, 5. duben 2024 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Od smrti Kurta Cobaina uplynulo 5. dubna 30 let. V čem spočívá přitažlivost písní jako Smells Like Teen Spirit? A čím to, že Kurt Cobain byl po nějakou dobu „nejvíce vydělávajícím mrtvým hudebníkem“ na celém světě? Pětidílný podcast Pavla Klusáka těží z bohatého trsu příběhů a témat, které se vážou ke Kurtovi, jeho ženě Courtney Love a Nirvaně.  (…)

Byl Cobain reprezentantem generace X? A proč u ní sociologové psali o pesimismu a cynismu? Příběh Nirvany je cenný i střetem nezávislé scény s globálním gramoprůmyslem, tedy něčím, co bylo silnou součástí Cobainova trápení a sebedestruktivních nálad. Viděno z druhé strany, na grungi a Nirvaně se showbyznys lépe naučil přijmout rebelství, přeměnit ho ve zboží a učinit ho součástí konzumentské společnosti.

O vzniku seriálu Pavel Klusák říká: „Hlavním důvodem, proč vyprávět o smrti a nesmrtelnosti Kurta Cobaina, je pro mě fakt, že lidé z různých generací jsou Nirvanou vzrušení i po třiceti letech od jejího konce. Co by za to jiní popkulturní autoři dali! Hovory, které jsem o Nirvaně absolvoval, byly vždycky dotknuté něčím z hloubi. Mluvil jsem s teenagery, kterým Nirvana pomáhá saturovat emoce. Řada příslušníků generace X mi vyprávěla o svém šoku, když tehdy ve zprávách oznámili Kurtovu smrt. Jedni si přesně vybavují, že to bylo při čekání na další díl Lynchova Městečka Twin Peaks, jiným se zase do mysli vpálilo dilema, zda vstupenku na – nikdy neuskutečněný – pražský koncert vrátit, nebo zda si ji nechat na památku.“

„Na seriálu se, myslím, odráží i moje zaujetí pro různorodá, navzájem kontrastní témata,“ dodává Klusák. „Proto jednou prozkoumáváme dějiny heroinu, který si od Cobaina a Courtney Love těžko můžeme odmyslet, a podruhé rekapitulujeme Kurtův seznam oblíbených knih od Süskindova Parfému až po feministické manifesty.“ O dobové scéně ženského punku, tedy hnutí riot grrrlz, v podcastu hovoří akademička a rockerka Pavla Jonssonová, členka kapely Zuby nehty.

Je tragikomické, že smrt titulního hrdiny přichází v předposledním dílu. Úplný závěr podcastu se věnuje dalšímu z přesahových témat: posmrtnému byznysu s dílem a osobností popkulturních legend.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)