Vzpomínky z vojny 1914 – 1919 (2016)
František Šmída. Příběh obyčejného kluka z Lašťan, který si prošel jak východní, tak italskou frontu první světové války. Pořad připravil Jan Sulovský. Režie Tomáš Soldán.
Účinkuje Josef Bartoň.
Nastudoval ČRo Olomouc v roce 2016. Premiéra 19. 3. 2016 (ČRo Olomouc, 18:04 h.; 27 min.) v cyklu Setkání s literaturou.
Lit.: Kobza, Miroslav: Přijďte si poslechnout neuvěřitelný příběh mladého muže ve víru první světové války. In web ČRo Olomouc, březen 2016 (článek). – Cit.: Vzpomínky z vojny 1914 – 1919. Tak se nazývá kniha válečných zápisků Františka Šmídy, ze které vám, po živém setkání se synem autora, přineseme ukázky. Příběh obyčejného kluka z Lašťan, který si prošel jak východní, tak italskou frontu první světové války. Pohled do zákopů i do týlu rakouských vojsk tak, jak jej neznáme – to je kniha Mé vzpomínky z vojny 1914 – 1919 Františka Šmídy.
Kniha vznikla jako retrospektivní vzpomínky. Sám autor přiznává, že po dvaceti letech od konce války, kdy se rozhodl svou anabázi sepsat, už některé zážitky odvál neúprosný čas. Přesto se i dnes musíme divit fenomenální paměti Františka Šmídy, se kterou popisoval události a děje, které známe z učebnic dějepisu. Jako jednoroční dobrovolník byl aspirantem a později příslušníkem důstojnického sboru a tak měl přece jen poněkud větší přehled o tom, co se děje, než příslušníci mužstva. Přesto si zachoval dostatek soucitu a empatie k tomu, aby dokázal odhadnout, jak strašná je moderní válka nejen pro vlastní vojáky, ale i pro nepřítele.
Sám byl při bojích na východní frontě zraněn. Zažil tedy i odvrácenou tvář války ve vojenském lazaretu v Olomouci. Jeho vzpomínky popisují nejen bojové akce, ale i chvíle odpočinku, zábavy či touhy po domově. Nevyhýbá se ani politickým tématům své doby a je pozoruhodné, jak se v něm mísí postoj českého vlastence s vojenskou disciplínou a věrností přísaze složené císaři. Neobvyklý je také jeho pozorovací talent co do cest a putování krajinou, používání zbraní či nových bojových technik. Díky jeho vyprávění se čtenář stává nejen pozorovatelem, ale i bezděkým účastníkem válečné vřavy.
Mise mladého důstojníka Františka Šmídy jak název knihy napovídá, neskončila s vyhlášením konce I. světové války ale pokračovala i v bojích proti Maďarům na Slovensku. Zde se můžeme setkat s kritikou nové československé armády, která postrádala disciplínu i kvalitní velení. Zároveň nám však z duše důstojníka vykukuje také mladý muž, který se neváhá zamilovat.
O tom všem je kniha, která měla patrně původně být jen ceněným rodinným artefaktem. Tím, že se dostala na veřejnost, se s ní stal pozoruhodný dokument doby, která už je pro současnou generaci pouze dějepisem. Jeho děj vás nenechá knihu odložit a nenásilnou formou vám převypráví příběh ne jen jednoho, ale vlastně milionů můžu v zákopech celé Evropy.
V Setkání s literaturou v sobotu 19. března pak v našem vysílání zazní ukázka z knihy Vzpomínky z vojny v úpravě Jana Sulovského, režii Tomáše Soldána a v podání Josefa Bartoně.
Lit.: -sul- (= Sulovský, Jan): Setkejte se se spisovateli našeho regionu. In web ČRo Olomouc, únor 2016 (článek). – Cit.: Od února letošního roku startuje v rámci projektu Daruj chvilku nový cyklus představující literáty spjaté s naším regionem.
V našem Velkém studiu budou každé úterý zhruba v polovině měsíce číst autoři ukázky ze svých knih, případně u nežijících literátů se ujmou tohoto milého úkolů herci. V sobotním Setkání s literaturou pak zazní ukázky z těchto knih v éteru.
Úvodní živé Setkání s literaturou nás zavedlo prostřednictvím knihy Miroslava Kobzy do Hrubého Jeseníku. Posluchačům Českého rozhlasu Olomouc není potřeba autora příliš představovat.
Tisíce tváří má krajina nejvyšších moravských hor – Hrubého Jeseníku. Za krásného počasí čaruje dalekými výhledy a hrou milionů barev. V čase podzimních mlh se vše obleče do šedivého hávu, ze kterého tajemně ční pařáty větví staletých buků, jejichž listí odvály podzimní větry. V zimě zase sníh obleče hory do bílé. Na první pohled je to barva nevinnosti ale znalci zdejšího kraje vědí, že to jen potměšilý duch Praděd skryl desítky křížků, připomínajících, že se i tyto zdánlivě vlídné hory umí krutě mstít za každé podcenění jejich moci.
Miroslav Kobza: Cestou necestou
Za tajemstvím Hrubého Jeseníku
Už více než patnáct let zní jeho příjemný hlas z rozhlasových přijímačů ve vlastivědných pořadech zvoucích nás k návštěvě pozoruhodných míst našeho kraje. A že je těchto míst nemálo, svědčí už bezmála patnáct set odvysílaných pohlednic Od Pradědu na Hanou.
Kniha Miroslava Kobzy nás zavede za krásami Hrubého Jeseníku, pozoruhodného horského pásma na pomezí Moravy a Slezska. Přiblíží nám rovněž všechny jeho podoby: od laskavé až po tu nevlídnou.
Provede nás po důvěrně známých místech tohoto pohoří, jakými jsou Praděd, Ovčárna nebo Petrovy kameny, ale i lokalitami méně známými a turisticky málo navštěvovanými.
Seznámíme se s historií, květenou a zvířenou nejvyšších moravských hor, i se zajímavostmi a pověstmi, které se k nim váží.
A co je na této knize nejcennější? Že je napsaná srdcem. Je z ní zřejmé, že Miroslav Kobza má hory Hrubého Jeseníku prochozené křížem krážem a že po nich umí chodit s očima otevřenýma. A navíc s pokorou poutníka sklánějícího se před jejich krásami.
Poslouchejte v Setkání s literaturou v sobotu 20. února od 18 hodin na vlnách Českého rozhlasu Olomouc
Další Setkání s literaturou živě proběhne:
15. března 2016 od 18:00 hodin
SETKÁNÍ S LITERATUROU živě
František Šmída: Vzpomínky z vojny 1914 – 1919
Na začátku to byl mladý kluk dychtící po dobrodružství, později muž, který prožil celou hrůzu války na obou rakouských frontách až do konce. Viděl, prožil a zapsal otřesné zkušenosti z fronty i zázemí. Poznával charaktery lidí své doby, bídu a utrpení nepředstavitelné velikosti. Vrátil se do svobodného Československa, ale znovu šel bojovat za novou republiku na východní Slovensko proti bolševikům. I tam poznal nové věci a byl překvapen chováním některých Čechoslováků v boji za vlast. Vyhrál a nezapomněl. Krajan, Moravák tělem i duší. Úžasný příběh mladého muže z hrozné doby kruté války, která bohužel nebyla tou poslední.
Čtení ukázek v podání Petra Kubese bude za přítomnosti syna autora Vlastimila Šmídy.
Velké studio Českého rozhlasu Olomouc. Vstup zdarma.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku