Rukopis nalezený v láhvi (2016)

Edgar Allan Poe. Povídka klasika americké prózy. Překlad Josef Schwarz Červinka. Připravila Jiřina Tejkalová. Režie Dimitrij Dudík.

Účinkuje Miroslav Táborský.

Natočeno 2016. Premiéra 8. 4. 2016 (ČRo 3 Vltava, 9:30 h.; 20 min) v cyklu Americký rok a Kabinet. Repríza 14. 12. 2016 (ČRo 3 Vltava, 9:30 h.; 20 min) v cyklu Americký rok a Kabinet; 22. 6. 2018 (ČRo 3 Vltava, 14:30 h); 13. 9. 2018 (ČRo 2 Praha, 20:00 h) v cyklu Čtení na pokračování.

Lit.: anonym: Edgar Allan Poe: Rukopis nalezený v láhvi. In web ČRo 3 Vltava, duben 2016 (článek). – Cit.: Edgar Allan Poe byl mistr vyprávění, se čtenářem hraje komplikovanou hru, kterou sám nazývá arabeskami. Literatura je mu hrou rozumu i imaginace, přesně komponovanou skladbou, jak dosvědčuje jeho esej Princip poezie, s nímž slavil úspěchy na přednáškových výjezdech.

Povídky, které v rámci Amerického roku uslyšíte v řadě Kabinet, jsou navíc i poněkud potměšilé a humorné.

Edgar Allan Poe se narodil 19. ledna 1809 v Bostonu jako jedno ze tří dětí páru kočovných herců Elizabeth a Davida Poeových. Jako tříletý sirotek byl Edgar svěřen do útulku v Richmondu, kde se jej po relativně krátké době ujala rodina Allanů, velkoobchodníků s tabákem; odtud Poeovo prostřední jméno Allan.

Edgar studoval literaturu na univerzitě ve Virginii, kde však začal mít potíže s alkoholem a s hráčskými dluhy. V roce 1834 získal hlavní cenu na soutěží organizované baltimorským týdeníkem Saturday Visitor se svým příběhem Rukopis nalezený v láhvi. V roce 1836 se oženil se svou třináctiletou sestřenicí Virginií Clemm (zesnulou o jedenáct let později v roce 1847).

Alkohol a drogy způsobovaly Poeovi intenzivní stavy deprese a bludných vidin. Roku 1845 uveřejnil Havrana, báseň, která doslova ohromila tehdejší veřejnost. Poe zažil krátké období slávy a mondénních úspěchů. Jeho alkoholové a drogové dluhy jej však z onoho postavení brzy stačily uvrhnout zpět do zoufalé bídy. Zažije hrůzu deliria, cestuje z místa na místo, pokouší se o sebevraždu. Prochází různými vztahy k ženám, které mu komplikuje hrůza z pohlavního spojení, již zřejmě vyvolal zážitek přítomnosti u narození sestry. 3. října 1849 byl nalezen opilý (a zřejmě i pod vlivem omamných látek) na baltimorském chodníku. Z deliria tremens, do kterého upadl, se po celé čtyři dny neprobral. Zemřel v ranních hodinách 7. října 1849.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)