Knihomol (1992)
Stefan Zweig. Povídka. Přeložili Luba Pellarová a Rudolf Pellar. Pro rozhlas upravil Tomáš Kukulka. Režie Věra Pražáková.
Čte Lubor Tokoš.
Nastudovala Ostrava v roce 1992. Repríza 14. 12. 2015 (ČRo 3 Vltava, 0:35 h) v cyklu Noční bibliotéka; 28. 11. 2021 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.); 11. 3. 2024 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.).
Lit.: Mačas, Dominik: Povídky o bibliofilech i bibliomanech od Stefana Zweiga, Octava Uzanna nebo Jaroslava Havlíčka. In web ČRo 3 Vltava, 12. březen 2024 (článek). – Cit.: Měsíc březen od roku 2009 slaví knihovníci jako měsíc čtenářů. Po celé republice, ve více než čtyřech stovkách knihoven, připravují pro návštěvníky program na podporu a propagaci četby. Inspirováni měsícem čtenářů jsme do vltavské Povídky na tento týden připravili příběhy o těch největších milovnících knih – bibliofilech, i těch, u kterých láska ke knihám přerostla v posedlost – bibliomanech. (…)
Žijí mezi námi nepoznáni, dýchají jen pro své poklady ukryté v knihovnách. Ale zatímco bibliofil je milovník kultivovaný a ušlechtilý, pravý gentleman nebo rytíř knihy, biblioman žádné morální zásady své vášni do cesty nestaví. Vytouženou knihu musí získat stůj co stůj, i kdyby se měl dopustit zločinu.
Habent sue fata libelli, říkají latiníci. Knihy mají své osudy. A mají je i jejich milovníci a sběratelé, jak uslyšíte v našich povídkách. Jejich autoři jsou odborníci nadmíru povolaní, sami bibliofilové, znalí prostředí i citů, které krásné knihy vyvolávají. (…)
Jakob Mohl je vzdělaný bibliofil, knihomol, chodící lexikon – „je to nejschopnější muž ve Vídni a nadto originál, pravěký knihosaurus vymírající rasy“. Jeho bydlištěm i pracovištěm je kavárna Glück. Kdo shání nějaké knihy a potřebuje poradit, jde za ním. Jakob žije mimo reálný čas jen svými knihami. Po vypuknutí první světové války se nevědomky dostává do konfliktu s policií, který je počátkem jeho tragického konce…
Povídka Knihomol patří k povinné četbě každého milovníka a sběratele knih. Sběratelství jako vášeň a láska, která člověka provází celý život, bylo téma rakouskému spisovateli Stefanu Zweigovi velmi blízké. Sám celý život sbíral rukopisy a jeho kolekce patřila mezi největší na světě. Specializoval se zejména na hudební rukopisy. Mezi jeho nejvzácnější „úlovky“ patřil podpis W. A. Mozarta nebo díla J. S. Bacha, R. Wagnera nebo J. Haydna. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku