Téma – Politická oběť v Čechách – tři příběhy (2011)

Plukovník Švec, generál Eliáš, doktor Hácha a Jan Palach. Tři příběhy obětí (a jeden navíc) připravil Pavel Hlavatý.

V archívních ukázkách hovoří Rudolf Medek. Ukázky čte Jiří Hromada, Josef Somr a Ivan Vyskočil II.

Natočeno 2011. Premiéra 6. 3. 2011 (ČRo 6, 20:10 h) v cyklu Téma. Repríza 25. 11. 2012 (ČRo 6, 20:10 h.); 10. 9. 2021 (ČRo Plus, 21:10 h.); 17. 1. 2023 (ČRo Plus, 21:10 h.). K poslechu zde.

Lit.: Hlavatý, Pavel: Politická oběť v Čechách – Tři příběhy. In web ČRo 6, březen 2011 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Žádá se na nás oběť, velká osobní oběť, a je na nás, zda ji chceme přinést. …Pamatuj si, že jsme obětovanými lidmi a musíme mít statečnost, abychom to vzali na vědomost. V případě nutnosti jsme ochotni se i obětovat…“

Zdají se vám tyto věty patetické? Dnes to tak působí, ale v dobách zlých si takovéto věty někteří politici psali do deníků, adresovali si je v dopisech a vyměňovali v důvěrných rozhovorech mezi čtyřma očima. A nejenom politici. Ve dvacátém století totiž české země zažily mnoho dramatických situací, kdy domácí politika a její protagonisté byli takříkajíc na lopatkách a neměli na běh událostí žádný nebo velmi malý vliv. Letopočty není třeba dodávat, snad postačí zmínka o „osudových osmičkách“, s jejichž reflexí se při kulatých výročích většinou roztrhne pytel…

Na pohnuté doby se tentokrát chceme podívat v pořadu Téma trochu jinak, skutečně zevnitř. 

Naše dokumentární pásmo vychází ze tří dob, v nichž se odehrála tři lidská dramata, která měla svou veřejnou i soukromou rovinu. První příběh se odehrává v roce 1918, kdy se legionářský velitel Josef Jiří Švec pod dojmem zhoubné demoralizace sibiřských legionářských jednotek Čechů a Slováků rozhodne řešit kapitulantskou náladu radikálním činem – sebevraždou. Dodnes ale není jasné, zda se plukovník Švec zabil skutečně „ve prospěch celku“ anebo z obyčejného zoufalství, že nemůže jako velitel už nic změnit. Jsou však doklady na to, že Švec především přemýšlel v tomto duchu: Kdo si svobodu umí vybojovat, ale neumí ji uhájit, nakonec jí pozbude.

To se tragicky prokázalo v dobách dalšího příběhu, jehož protagonisty je dvojice Emil Hácha – Alois Eliáš. Těžko byste hledali rozdílnější typy: klidný a rozvážný právník před penzí a energický generál. Jeden se za protektorátu stane „státním prezidentem“ a druhý předsedou vlády. Kdo z nich přinesl větší oběť? Těžko soudit, ale oba si byli od začátku vědomi toho, že jejich mise je v podstatě beznadějná. Eliáš byl Němci popraven za spolupráci s odbojem, Háchu si drželi na hradě jako bezmocného rukojmího až do konce války – krátce po ní pak zemřel ve vězení už za takzvaně demokratického režimu. Hácha se stal synonymem kolaborace a zrady a na Eliáše se mělo zapomenout. Obojí se podařilo… Dnes poprvé budete mít možnost slyšet oficiální rozhlasové projevy obou mužů v konfrontaci s tím, jak mysleli a co říkali v soukromí.

Epilog pořadu tvoří příběh studenta Jana Palacha, který se v lednu 1969 rozhodl k radikálnímu, burcujícímu činu, když se upálil nejenom na protest proti okupaci Československa, ale především proti letargii, která mezi lidi prosakovala skrz chování a jednání politické reprezentace tehdejšího Československa, kterou tvořili – kulantně řečeno – reformisté na odchodu. Slabost komunistických reformátorů vůči okupantům vyústila nejenom v oběť Jana Palacha, ale i dalších lidí – Jana Zajíce, Evžena Plocka a dalších bezejmenných, kteří skončili svůj život v lednových dnech roku 1969.

I když ne u všech těchto lidí je možné najít politický úmysl jejich oběti, přesto vliv bezvýchodných politických poměrů doby na tyto osobní tragédie je těžko zpochybnitelný. Palach byl první – i proto je jeho čin součástí příběhu českých politických obětí – ač nikdy politikem nebyl.

Pořad končí řečnickou otázkou, kterou nebudu prozrazovat, ale jedno je zřejmé: Ať to obracíme z které chceme strany, představa obětování čehokoliv v politice dnešních dnů se už úplně rozpustila v rosolu politického marketingu. Nejde samozřejmě o to obětovat život. Ale pro zdravou politiku je nezbytné alespoň minimum pokory a politická vize, pro niž jste ochotni mnoho udělat a něco snést.

Dokument Politická oběť v Čechách – Tři příběhy vysíláme v pořadu Téma v neděli 6. března od 20 hodin 10 minut.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)