Planetárium – Mokře chodí v suše (2019)

Studie Pavla Šidáka je věnována fenoménu vodníka, který v moderní české umělecké literatuře zakotvil už v jejich počátcích a dodnes v ní setrvává. Připravil Frederik Velinský.

Natočeno 2019. Premiéra 8. 2. 2019 v rámci pořadu Planetárium (ČRo Sever, 9:05 h.; 55 min).

Lit.: Velinský, Frederik: Historie a civilizace. Mokře chodí v suše: Vodník v české literatuře. In web ČRo Sever, 8. února  2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: (…) Každý, kdo četl Erbenovu Kytici, zná chmurnou baladu o vodníkovi, která končí smrtí nevinného dítěte. Vodníků byste však v moderní české umělecké literatuře našli mnohem víc. Jsou nejpopulárnější ze všech mytologických bytostí, bubáků či strašidel, oživujících naši krajinu. Tématika vodnických příběhů je tak rozsáhlá a různorodá, že stačila na celou literárněvědnou studii. Pod názvem Mokře chodí v suše – Vodník v české literatuře ji v loňském roce vydalo nakladatelství Academia; jejím autorem je literární teoretik Pavel Šidák.

Asi nejpřekvapivější odhalení, které přináší, souvisí s ukotvením fenoménu vodníka jak ho známe takřka výhradně v našem prostředí. Každý Čech vám poví, kdo je vodník a proč se před ním mít na pozoru. V cizině buď vodníky nemají, nebo jsou úplně jiní. Pavel Šidák ve své knize rozebírá historické prameny o vodnících a představuje starobylost vodnických témat, kořenících kdesi ve slovanské mytologii a folklóru. Charakterizuje vodnická specifika; vzhled, projevy, funkce a činnosti vodníka, s velkým důrazem na jeho věrojatnost – jak se totiž zdá, víra v existenci vodníků přetrvala věky a dodnes není vytěsněná. 

Hlavní část studie Pavla Šidáka přináší rozsáhlý přehled beletristických zpracování vodnické tématiky v české literatuře – počínaje básní Vodník Františka Ladislava Čelakovského z roku 1821 a konče románem Hastrman spisovatele Miloše Urbana z roku 2001. „Jde o díla nejrůznějších žánrů, stylů, uměleckých epoch i umělecké úrovně,“ píše Pavel Šidák v úvodu své práce. Každé z nich má „svého“, trochu jiného hastrmana… Knihu doplňuje pozoruhodný výbor z literárních textů s vodnickou tématikou, zajímavá obrazová příloha a bohatý přehled pramenů a literatury.

Studie Mokře chodí v suše přináší tak hluboký vhled do vodnické problematiky, že to až budí drobné podezření. Pokud se s jejím autorem někdy setkáte, nenápadně se přesvědčte, jestli mu nekape voda z levého šosu.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)