Skálopevně (2019)

Magdalena Šorelová. Dokument. O doktoru Jaroslavu Skálovi se traduje, že byl tvrdý jako skála, a to nejen ke svým pacientům, ale především k sobě. A vyplatilo se. S jeho pomocí se vyléčily tisíce pacientů závislých na alkoholu. Z jeho popudu vzniklo v září roku 1948 první protialkoholní oddělení v Československu, jako první začal u svých pacientů používat Antabus a zavedl tzv. blinkačky. Svoje léčebné metody postavil především na psychoterapii a sportovní aktivitě. Kdo byl Jaroslav Skála?

Natočeno 2019. Premiéra 12. 12. 2019 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.). Repríza 26. 11. 2020 (ČRo Plus, 11:10 h.); 14. 2. 2021 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.).

Lit.: Šorelová, Magdalena: Skálopevně. Dokument o Jaroslavu Skálovi a jeho průlomové léčbě alkoholismu. In web ČRo 2 Praha, 12. prosinec 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Byl tvrdý jako skála. Nejen na své pacienty, ale především sám k sobě. Založil první alkoholní oddělení u nás. První záchytná stanice byla objevem pro celý svět.

Jaroslav Skála se narodil 25. května roku 1916 v Plzni. Poté, co vystudoval Institut pro tělesnou výchovu a sport a také lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, nastoupil na psychiatrickou kliniku v Praze.

Dvě osudové nabídky

Protože byl výborně jazykově vybavený, dostal 14 dnů nato nabídku zúčastnit se první poválečné konference o alkoholismu. Konference, která se konala v září 1946 v Bruselu, následně ovlivnila celý jeho soukromý i profesní život.

Za další dva roky dostává druhou šťastnou nabídku. Své závislé pacienty může přestěhovat z psychiatrické kliniky do Apolináře, kde zakládá První alkoholní oddělení. V roce 1948 tak  Jaroslav Skála jako první oddělil závislost na alkoholu od ostatních psychických nemocí. A s ním i začala moderní léčba závislostí.

Terapie zvracením

Dále jako první u nás začal v roce 1950 používat Antabus – lék zvyšující citlivost organismu na alkohol. Ten slouží jako pojistka pro lidi, kteří se rozhodnout nepít alkohol. Antabus využívá procesů oxidace alkoholu v těle. Člověku je po jeho požití neskutečně špatně.

V rámci léčby zavedl i tzv. „blinkačky“. Averzivní terapii na principu negativního podmiňování, kdy pacienti dostali injekci Emetinu, který následně vyvolal pocit na zvracení.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)