Příběhy 20. století – Žáci se učí přes počítač dějepis, poslouchají příběhy (2020)

Autentické vzpomínky pamětníků, kteří se přímo účastnili událostí moderních dějin českého národa. Připravil Mikuláš Kroupa.

Natočeno 2020. Premiéra 15. 3. 2020 (ČRo Plus, 20:05 h.; 46 min.).

Lit.: Kroupa, Mikuláš: Žáci se učí přes počítač dějepis, poslouchají příběhy. In web ČRo Plus, 15. březen 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Žáci a studenti mají nečekané prázdniny. Jak ale čas smysluplně využít? Co si třeba zkusit vytvořit rozhlasovou nebo televizní reportáž?

Natočte na mobil, diktafon či kameru vyprávění, napište scénář a na počítači zvuk či obraz sestříhejte a smontujte prostřednictvím jednoduchého programu. Neumíte editovat zvuk či video a ani psát scénář? Pomohou vám jednoduchá instruktážní texty a videa na novém webu: vypravej.pametnaroda.cz. Nemáte-li kolem sebe nikoho, kdo by mohl vyprávět zajímavý příběh, využijte záznamy ze sbírky Paměť národa, která je zpřístupněná zdarma pro registrované uživatele. Úspěch projektu dokládají stovky vzniklých reportáží uložených na zmíněných stránkách. (…)

Mezi zvlášť povedené rozhlasové reportáže patří příběh o výtvarníkovi Zdeňku Prokopovi. Začíná nečekaně skřehotavým zpěvem: „Rampa pa pa pa…“ zpívá umělec dětem, aby jim přiblížil fanfáry, na které pochovaly jednotky SS za 2. světové války v pražských Dejvicích.

Prokop se narodil před válkou v Užhorodu, odkud musela celá rodina utéct po maďarském záboru Podkarpatské Rusi v roce 1939. Jeho tatínek – poštovní úředník – se snažil zachránit rodinu tím, že jí odvezl do Polska. Tady se ukrývali u sedláka tři měsíce. Pak se jim podařilo získat povolení k překročení hranic do Československa, kde našli pomoc u dědečka Josefa Pelce, československého legionáře z první světové války, vojáka, který spoluzaložil Hradní stráž.

Restaurátor a malíř abstraktních obrazů Prokop popisuje válku dětskýma očima, které už tehdy silně vnímaly barvy: „Němci měli hnědé uniformy, preferovali takovou zvláštní hnědou. Jejich kapela měla ale barevnější uniformy a to se mi jako šestiletému klukovi líbilo. Říkal jsem dědovi, jak jsou ti vojáci parádní, jak se mi líbí. A on mě okřikoval: ´Dyť jsou to Němčouři, ti se ti líbit nemůžou! Ti nás ponížili a zabrali,“ předvádí dědečka chrchlajícím hlasem výtvarník Prokop.

Chtěl se stát letcem, komunisti ho poslali do zámečnické dílny

Umělec Zdeněk Prokop dětem vyprávěl, že se původně chtěl stát letcem. To mu ale komunistický úřad práce nepovolil. Do školy přišel úředník: „A oznámil mi, že potřebují lidi do výroby. A zeptal se mě, co se mi na těch letadlech líbí? Odpověděl jsem: ´No jsou to takové stroje.´ ´No tak bys mohl jít do strojírenství! Uděláme z tebe zámečníka!´,“ vypráví malíř, proč se nestal letcem, ale učněm v dílně. Po večerech navštěvoval kurzy kreslení a studoval výtvarné umění. Po několika letech úspěšně složil zkoušky na Akademii výtvarného umění. Po studiích nebyl kvůli jeho zálibě v abstraktní malbě přijat za člena Svazu výtvarníků, nebylo mu tedy povoleno vystavovat. Věnoval se tedy restaurátorství. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)