Příběhy 20. století – Hana Hnátová Lustigová (2022)
V dnešních Příbězích 20. století se bude Adam Drda věnovat osudu Hany Hnátové rozené Lustigové. Jako židovská dívka přežila Terezín, Osvětim a další nacistické tábory – zemřela letos v srpnu ve věku 98 let.
Natočeno 2022. Premiéra 14. 8. 2022 (ČRo Plus, 20:05 h.; 49 min.).
Lit.: Drda, Adam: Slovo Osvětim v Terezíně nepadlo. Vzpomínky Hany Lustigové-Hnátové. In web ČRo Plus, 14. srpen 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Počátkem srpna zemřela v Praze ve věku 98 let paní Hana Hnátová rozená Lustigová. Patřila k českým Židům, kteří přežili holocaust – ke svědkům a pamětníkům, kterých už u nás zbývá jen pár (ve stejné době, 5. srpna 2022, odešel také stoletý Felix Kolmer, jehož osud byl velmi podobný). Příběhy 20. století tentokrát věnujeme Haniným vzpomínkám a její památce.
A aspoň symbolicky také památce Felixe Kolmera, jehož svědectví jsme zpracovávali několikrát a najdete je například zde.
Hana Lustigová přišla na svět 20. června 1924 v židovské rodině Praze. Vyrůstala s o dva roky mladším bratrem Arnoštem (pozdějším spisovatelem) v Libni, tehdy spíše dělnické čtvrti a stejně jako dnes chudší čtvrti. Otec provozoval obchod textilním a střižním zbožím, který zavřel v době hospodářské krize a živil pak rodinu jako obchodní zástupce. Svému židovství prý nepřikládal význam – Hana ho líčila jako muže, který se považoval za „moderně smýšlejícího“ a víra a tradice pro něj neměly zásadní význam.
Maminka, povoláním švadlena, pocházela z Moravské Třebové, byla tradičněji vychovávaná a některé židovské náboženské zvyky držela: „Chodila například do libeňské synagogy a mě a bratra brala s sebou. Nemuseli jsme dovnitř, čekali jsme na ni venku v parčíku před synagogou. Svíce v pátek zapalovala a modlit se uměla. Vařila doma to, co chtěl tatínek, ale sama vepřové maso nevzala do úst.“ (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku