Téma dne – Česko hostí jednání EPC (2022)
První jednání širšího formátu evropských zemí, tzv. Evropského politického společenství (EPC). Vedle států EU pozvánku dostalo 17 neunijních zemí včetně Británie, Ukrajiny a Turecka. Moderuje Šárka Fenyková.
Hosté: Alice Krutilová, ředitelka Odboru pro předsednictví ČR v Radě EU, Úřad vlády; Kateřina Šafaříková, bruselská zpravodajka Hospodářských novin, Aktuálně.cz a týdeníku Respekt; David Stulík, seniorní analytik bezpečnostního centra think-thanku Evropské hodnoty, působil řadu let jako diplomat EU na pozici tiskového mluvčího Delegace EU v Kyjevě; Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti.
Natočeno 2022. Premiéra 6. 10. 2022 (ČRo Plus, 8:10 h.; 23 min.).
Lit.: arych – Fenyková, Šárka: Evropské politické společenství může být věčnou čekárnou na vstup do EU, varuje bruselská zpravodajka Šafaříková. In web ČRo Plus, 6. říjen 2022 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: První setkání lídrů 44 zemí Evropského politického společenství se ode dneška koná v Praze. Ta jako metropole v současnosti předsednické země Evropské unie hostí všech 27 členů EU, pozvání dostalo ale i 17 neunijních zemí včetně Ukrajiny, Turecka, Velké Británie nebo Ázerbájdžánu. Pozváno nebylo jen Rusko a Bělorusko, dánská premiérka se kvůli složité vnitropolitické situaci připojí až k zítřejším jednáním.
Myšlenka na vznik uskupení, které by sdružovalo nejen státy EU ale i země, které se k ní chtějí připojit nebo mají k Unii politicky blízko, vzešla v květnu letošního roku z francouzského předsednictví. (…)
„V momentě, kdy se evropská sedmadvacítka shodla na podpoře této myšlenky, se kterou přišel prezident Macron, vznikl impulz, aby se dnešní setkání uskutečnilo,“ popisuje ředitelka odboru pro předsednictví ČR v Radě EU Alice Krutilová z Úřadu vlády.
Podle bruselské zpravodajky Hospodářských novin, serveru Aktuálně a týdeníku Respekt Kateřiny Šafaříkové má francouzská zahraniční politika dlouhou tradici podobných projektů.
„Například v roce 1991 přišel tehdejší francouzský prezident François Mitterand s myšlenkou na jakousi evropskou konfederaci. To ale tehdy lídři nových republik včetně Československa s poděkováním odmítli, protože chtěli usilovat o vstup do Evropské unie,“ vysvětluje Šafaříková. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku