Bruselské chlebíčky – Debatu o Istanbulské úmluvě ovlivnilo posttotalitní myšlení (2024)

Česko není jediná země v Evropě, která stále neratifikovala Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách. Proč? Které jsou ty další a jak se na ně Evropa dívá? A jaká jiná opatření kvůli tomu v unii vznikají? Na to se zaměřil aktuální díl podcastu Bruselské chlebíčky. Připravila ho Anna Urbanová.

Hovoří Barbora Urbanová.

Natočeno 2024. Premiéra 4. 3. 2024 (ČRo Plus, 11:10 h.; 40 min.).

Lit.: Urbanová, Anna – and: Debatu o Istanbulské úmluvě ovlivnilo „posttotalitní myšlení“, myslí si poslankyně. EU chystá náhradu. In web ČRo Plus, 4. březen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Roztříštěnost států unijní sedmadvacítky se projevuje v tom, jak se vypořádávají s domácím násilím. „Ambicí Evropské unie aktuálně je sjednotit jak legislativu, tak hlavně systém,“ poznamenává poslankyně hnutí STAN a spoluzakladatelka iniciativy Pod svícnem Barbora Urbanová. Násilí měla zabránit tzv. Istanbulská úmluva, jenže ne všechny evropské státy ji ratifikovaly, mezi nimi i Česko. EU tak nyní řeší, jak dokument o prevenci a potírání násilí zastoupit.

„Hlavní problém není v legislativě, ale v tom, jak k obětem přistupujeme,“ zdůrazňuje v Bruselských chlebíčcích Barbora Urbanová. Jmenuje systémové problémy a slepá místa, která neposkytují například důstojné prostředí pro nahlašování případů. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)