Hovory Plus – Alena Lochmannová (2024)

Alena Lochmannová je etnoložka. „Sebevražda je dobrovolné rozhodnutí, které v minimu případů má za cíl ublížit někomu dalšímu. Jsou ale i případy, kdy lidé dokonají sebevraždu kvůli zanedbatelným dluhům. Dopisy na rozloučenou čtu s obrovským respektem a úctou,“ říká spoluautorka studie o sebevražedném jednání. „Měli bychom jako společnost pochopit, že dokonané sebevraždy jsou téma, o kterém máme mluvit.“ Co je důležité pochopit na tom, když si někdo odejme život? Jak mluvit o sebevražedném jednání s odbornou i laickou veřejností? Moderuje Petr Vizina.

Natočeno 2024. Premiéra 5. 3. 2024 (ČRo Plus, 22:05 h.; 24 min.).

Lit.: lup – Vizina, Petr: Nejbolestnější jsou sebevraždy dětí nebo seniorů, kteří si myslí, že jsou přítěží, říká etnoložka a spoluautorka knihy Ti, kteří se rozhodli. In web ČRo Plus, 5. březen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Březen je podle údajů Českého statistického úřadu měsícem s nejvyšším počtem zaznamenaných sebevražd. Nejkritičtějším dnem v týdnu je pondělí. Etnoložka Alena Lochmannová spolu se soudním lékařem Miroslavem Šafrem prováděli studii dopisů na rozloučenou sebevrahů, podle které pak napsali knihu Ti, kteří se rozhodli. „Vyprávíme příběhy několika posledních okamžiků, v některých případech posledních měsíců, ale i let sebevrahů.“

Podle Aleny Lochmannové se nedá zobecnit, co mají ti, kdo se rozhodnou dobrovolně ukončit svůj život, společného. „Ale dá se pochopit, jakým způsobem se ten který jedinec ubíral. Jak o ukončení života smýšlel, co cítil,“ popisuje.

„Často se člověk loučí – a pak v posledním dopise pokračuje, jako by tím rozloučením a pomyslnou tečkou opravdu své rozhodnutí stvrzoval,“ přibližuje spoluautorka knihy.

„Často vidíme, že je to věc, o které sebevrah uvažuje poměrně dlouho. Především v případě bilančních sebevražd. Pak zanechá jen dopis, ve kterém se omlouvá – i to bereme jako vzkaz na rozloučenou –, ale zároveň má na stole srovnané všechny pojistky a další listiny. Z toho totiž vyplývá, že nešlo o nějaké jeho náhlé rozhodnutí,“ pokračuje.

„V některých případech se dá vyčíst i rodinná tragédie, dost často v případě tzv. rozšířených sebevražd, což je kombinace vraždy se sebevražedným jednáním.“ (..).

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)