Osobnost Plus – Pavel Hnát (2024)

Pavel Hnát, prorektor Vysoké školy ekonomické v Praze. Globalizace nekončí, ale globalizace, jak ji známe, ano, říká člověk, který ekonomiku sleduje a přednáší studentům. Jak je zohledněna nová éra ve výuce na VŠE? Jaké má pocity z toho, že moskevská Vysoká škola ekonomiky zavádí nové studijní obory specializující se na „strategii válečného hospodářství“? A myslí si, že se nějak výrazně změní jednotlivé ekonomické modely zemí, kde letos probíhají parlamentní či prezidentské volby? Moderuje Barbora Tachecí.

Natočeno 2024. Premiéra 28. 8. 2024 (ČRo Plus, 10:34 h.; 25 min.).

Lit.: Tachecí, Barbora – bko: Plošné přidávání má víc negativ než pozitiv, tvrdí ekonom Hnát. Očekávání odborů vidí jako naivní. In web ČRo Plus, 28. srpen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Vyšší platy ve veřejném sektoru od září a všem, nebo od ledna a jen některým? Odbory a vláda pokračují v jednání středu odpoledne. Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu už jasně vzkázal, že v kontextu globálních změn by byla na místě maximální rozpočtová obezřetnost a systémové reformy. „Co naše politika potřebuje nejvíce, je uklidnění situace,“ říká pro Český rozhlas Plus prorektor Vysoké školy ekonomické v Praze Pavel Hnát.

Odborům jednajícím s vládou by Hnát doporučil obezřetnost. „Představa, že by se teď zázračně našly peníze, aby se mohlo přidávat v září, je velmi naivní,“ říká. „Čekal bych, že bude kredibilní nabídka na leden,“ usměrňuje očekávání odborů.

Společnost podle něj potřebuje uklidnění situace. „Jsme v kleštích politické situace. Jsme v kleštích celé války a všech polykrizí. A myslím si, že co naše politika potřebuje nejvíce, je uklidnění situace, celospolečenský konsenzus,“ hodnotí.

Přidávání státním zaměstnancům navíc vidí jako složitější problém. Na místě je podle něj přidávat jen někomu, výběrově. „Myslím si, že tam jde o lidi, kteří mají platy nejnižší. A to nejsou učitelé. To je další personál ve školách. Můžeme si myslet, co chceme, ale oni jsou pro ty školy také důležití,“ vysvětluje.

Plošné zvyšování platů mu ale dává smysl jen u nejméně placených lidí. „Čím výš se v tabulce pohybujete, tak tam už musí být i složka motivace. Odměnit toho, který pracuje nejlépe. A tam má plošné přidávání více negativ než pozitiv,“ dodává prorektor Vysoké školy ekonomické. (..)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)