Gen Z – Světlo za mřížemi (2024)

Vězení není jen místo, kde si lidé v izolaci odpykávají tresty. Mají tu i šanci napravit své životy. Změna ale není automatická a nedosáhne jí každý. V dokumentu Světlo za mřížemi, který vznikl jako závěrečná práce na Masarykově univerzitě, se tématu nápravy věnuje Matěj Klimša. Skrze rozhovory s kaplanem a bývalým vězněm nahlédnete do světa, kde víra nejen v Boha, ale i v nový život otevírá dveře ke svobodě. Dramaturgie Martina Pouchlá. Zvukový mistr Antonín Kánský.

Natočeno 2024. Webová premiéra 30. 5. 2024 (Radio R, 44 min.). Premiéra upravené verze 27. 10. 2024 (ČRo Plus, 14:34 h.; 26 min.).

Pozn.: Matěj Klimša tento dokument připravil také jako svůj absolventský bakalářský projekt na Katedře mediálních studií a žurnalistiky FSS MU (pedagogické vedení Jan Hanák).

Lit.: anonym: Dokument Světlo za mřížemi. In web Radio R, 30. 5. 2024 (anotace + nahrávka k poslechu). – Cit.: Dokument MUNI o víře ve vězení a debata s autorem Matějem Klimšou. Ocitnu-li se za mřížemi, mohu upínat svou víru k tomu, že jsem nevinný, že mě jednou pustí, možná i dřív, že mě žena neopustí, že se napravím. Ale v hraniční životní situaci si mohu také klást otázky po smysluplnosti života, po jeho přesažnosti, ba možná přímo po Bohu a víře v něj.

Lit.: Pouchlá, Martina – Klimša, Matěj: Světlo za mřížemi. Bůh mi ukázal, že se dá žít, vypráví bývalý vězeň Kadaši. In web ČRo Plus, 27. říjen 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Vězení není jen místo, kde si lidé v izolaci odpykávají tresty. Mají tu i šanci napravit své životy. Změna ale není automatická a nedosáhne jí každý. V dokumentu Světlo za mřížemi, který vznikl jako závěrečná práce na Masarykově univerzitě, se tématu nápravy věnuje Matěj Klimša. Skrze rozhovory s kaplanem a bývalým vězněm nahlédnete do světa, kde víra nejen v Boha, ale i v nový život otevírá dveře ke svobodě.

„Bylo to zvláštní. Byl jsem na cele sám, žádný křesťan, měl jsem jenom Bibli, a čím víc jsem četl, tím víc jsem pociťoval hroznou lásku, že mě má někdo rád,“ svěřuje se v dokumentu bývalý vězeň Pavel Kadaši.

Mluví i o tom, jak mu hledání Boha pomohlo uvědomit si chyby a hříchy. Následně rozhodl se jim čelit a oprostit se od nich. Jestli se někdy do vězení vrátil, uslyšíte v dokumentu.

Víra přitom podle vězeňského kaplana Martina Škody není jen o přijímání doktrín, ale je především o hledání Boha a sebe. Duchovní pak na takové cestě doprovází.

„Vězeň pro nás nesmí být anděl, kterého nám seslalo samo nebe. Ale zase to nemůže být člověk, který je navždy zatracen, protože i Ježíš šel do pekel. A pro nás je to taky člověk se svojí lidskou stránkou, která je třeba nějak pochroumaná, ale my za ním přicházíme s lékařstvím Božího slova,“ přemýšlí o své roli. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)