Zaostřeno na asijské armády (2024)

V žebříčku deseti nejpočetnějších armád světa najdeme hned osm asijských. Jak jsou vyzbrojené? Kolik peněz vydávají na zbrojení? A jaké jsou jejich vojensko-politické strategie? Připravil David Jakš.

Natočeno 2024. Premiéra 6. 11. 2024 (ČRo Plus, 26 min.). Repríza 10. 11. 2024 (ČRo Plus, 17:34 h.).

Lit.: Jakš, David: Čínská armáda není nejpočetnější na světě, má ale sílu, která vzbuzuje respekt. In web ČRo Plus, 6. listopad 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Vzpomínáte na euforii ze začátku 90. let? Sovětský svaz tehdy zmizel z mapy světa, Čína hledala místo v mezinárodním společenství a Indie měla vlastních, vnitrostátních problémů nad hlavu. Zdálo se, že armády, vojáci a stroje na zabíjení se postupně ze světa vytratí – teď je ale všechno jinak. Zbrojaři vydělávají nejlíp v historii, zuří válka na Ukrajině a na spadnutí je těžký konflikt na Tchaj-wanu, nebo na Korejském poloostrově.

V dějinách válečnictví a ve světě militárii zanechala Asie výrazný otisk. Vojsko Čingischána, vojáci čínské dynastie Ming, japonští samurajové a v modernějších časech třeba armáda barmánských králů nebo severovietnamští vojáci Viet Minhu. Ti všichni jsou dodnes ve svých zemích symbolem loajality a válečných úspěchů – pravda, často zabalených do politické propagandy a nacionalistického výkladu.

Síla armády a počet mužů a žen ve zbrani není jedno a to samé. Suverénně nejsilnější armádou světa je ta americká. Důvodů je víc, ale tím hlavním jsou peníze a z toho plynoucí náskok v technickém vývoji a inovacích. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)