Téma Plus – Vojenské intervence 1/? (2024)
Cyklus dokumentů popisuje několik ozbrojených zásahů, které se zapsaly do historie. Připravil Jan Sedmidubský a historik Jan Adamec.
Natočeno 2024. Premiéra 1. dílu 23. 11. 2024 (ČRo Plus, 20:05 h.; 54 min.).
Obsah: 1. Vichr v Budapešti. Maďarsko 1956. Proč bylo tehdejší protikomunistické povstání prakticky od začátku odsouzeno k neúspěchu?
Lit.: Sedmidubský, Jan: Vojenské intervence: Vichr v Budapešti. In web ČRo Plus, 23. listopad 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: 20. sjezd sovětských komunistů počátkem roku 1956 spustil nákazu, kterou se SSSR už nikdy tak zcela nezdařilo vymýtit: touhu satelitních zemí střední Evropy vymanit se z dosavadní sovětské politiky a začít „budovat socialismus“ po svém. Důsledkem byla masivní invaze do Maďarska a sotva odvrácená invaze do Polska.
Invaze sovětských jednotek do zemí střední Evropy vypadají trochu jako protimluv. S výjimkou Československa měli Sověti ve svých nových satelitech dostatek jednotek na udržení pořádku v zemi, ne však na potlačení případné celonárodní vzpoury.
Příběh budapešťského povstání, které se na přelomu říjnu a listopadu 1956 rozšířilo na celou zemi, je unikátní především mírou odporu proti domácím stalinistům, jejich tajné policii, ale i proti sovětským okupantům.
Nešlo o žádnou selanku: Povstání se šířilo a rostlo na síle jako požár. Došlo mimo jiné ke střílení a lynčování příslušníků maďarské tajné policie, kteří se ovšem zase podíleli na masakru civilistů u maďarského parlamentu.
Mezi ikonické momenty maďarské revolty patří i demonstrativní pokácení Stalinovy sochy, jejíž hlava se pak několik dní bezprizorně povalovala na ulici mezi tramvajovými kolejemi, a také všudypřítomná povstalecká maďarská vlajka s kulatou dírou uprostřed – pozůstatek po vykuchaném srpu a kladivu. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku