Letec a smrt (2011)

Dávné příběhy a nová svědectví Stanislava Motla. Bylo jich více než jeden tisíc a zhruba každý druhý z nich v bojích padl. Řeč je o československých letcích, kteří v letech 1939 až 1945 bojovali po boku Spojenců proti německým nacistům …

Účinkují Stanislav Motl, gen. František Peřina, dr. Jiří Reilich a další.

Připravil Český rozhlas v roce 2011. Premiéra 20. 3. 2011 v cyklu Stopy, fakta, tajemství … č. 54 (30 min.).

Lit.: Motl, Stanislav: Letec a smrt. In web ČRo 20. 3. 2011 (anotace). – Cit.: Bylo jich více než jeden tisíc a zhruba každý druhý z nich v bojích padl. Řeč je o československých letcích, kteří v letech 1939 až 1945 bojovali po boku Spojenců proti německým nacistům …

Ze své porobené vlasti prchali nejrůznějšími, často velmi nebezpečnými cestami. Už tehdy riskovali životy. Měli před sebou jeden jediný cíl – bojovat proti nenáviděnému nepříteli. Žili ze dne na den, v těsném sousedství smrti. Sváděli letecké souboje, často umírali. Někdo dříve, jiný později. Jména většiny z nich dnes už málokomu něco říkají. A přesto měli i oni své osudy, příběhy. Jako například stíhací pilot Timotus Hamšík.

Stanislav Motl se pokusil, s pomocí několika francouzských badatelů, objevit letoun, ve kterém Hamšík v boji nad Francií zahynul a osvětlit poslední okamžiky jeho života.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)