Téma – Český rozhlas – „protentokrát“ (2012)

Připravil Pavel Hlavatý. V pořadu hovoří historik Radek Žitný. Zvukový mistr Roman Špála. Dramaturgie a režie Jan Sedmidubský.

Ukázky čte Alfred Strejček.

Natočeno 2012. Premiéra 17. 6. 2012 (ČRo 6, 20:10 – 21:00 h.; 51 min.) v cyklu Téma. Repríza 29. 6. 2020 (ČRo Plus, 21:10 h.); 14. 3. 2023 (ČRo Plus, 21:10 h.). K poslechu zde.

Obsahuje ukázky z reportáže a přednášky (O české řeči, 1939) Františka Kocourka, ze 2 projevů Emanuela Moravce, z protektorátních skečů V emigraci (1940) a Hvězdy nad Baltimore, z projevu státního presidenta Emila Háchy a několika pořadů Voskovce a Wericha.

Pozn.: 16. března 1939 byl v Praze vyhlášen takzvaný Protektorát Čechy a Morava. Mělo jít o státní formu českých a moravských zemí, okupovaných německou armádou a politicky a správně ovládaných německými nacistickými úřady. Formální hlavou Protektorátu zůstal prezident Emil Hácha – za Protektorátu označovaný jako státní prezident, on i vláda Rudolfa Berana však byli pouze loutkami v rukou úřadujícího říšského protektora. Tím se stal nejprve bývalý německý ministr zahraničí Konstantin von Neurath. Na území protektorátu, který existoval až do konce druhé světové války v květnu 1945, žilo přes sedm milionů obyvatel. Podle některých svědectví si Emil Hácha nechtěl v březnu 1939 připustit vážnost situace – ministru Jiřímu Havelkovi údajně řekl: „Nic si z toho, pane kolego, nedělejte, není to tak zlé. Budeme mít vlastní stát, ovšem bez armády a bez zahraničního ministra“. Chvalkovský později přiznal, že ani při podpisu okupačního memoranda s Háchou neočekávali vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava a předpokládali jen dočasnou okupaci. Protektorát se vedle německého Porúří stal především důležitým centrem německého zbrojního průmyslu. Ve Škodových závodech v Plzni a brněnské Zbrojovce měli Němci k dispozici jedny z nejvýkonnějších kováren zbraní na světě, ze západu Německa byla též výroba často převáděna do Protektorátu, kde se tehdy vyráběla třetina německých tanků či 40 procent lehkých kulometů. Jak a co mohl v letech Protektorátu vysílat pražský rozhlas?  (anotace)

Lit.: Hlavatý, Pavel:  Český rozhlas „protentokrát“. In web ČRo 6, červen 2012 (anotace). – Cit.: V dnešním pořadu cyklu Téma uslyšíte dokumentární pásmo Pavla Hlavatého o protektorátním rozhlasu nazvané Český rozhlas – „protentokrát“. Zazní zde mimo jiné ukázky z propagandistických skečů, komentářů Emanuela Moravce, ale také amerických rozhlasových komentářů a písní Voskovce a Wericha. Chybět samozřejmě nemůže ani hlas Františka Kocourka.

 

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)