Ukázka z knihy: Česká vizuální poezie (2013)
Připravila Alena Blažejovská.
Připravil ČRo Brno v roce 2013. Premiéra 11. 5. 2013 v rámci pořadu Zelný rynk (ČRo Brno, 17:00 – 18:00 h.).
Lit.: Blažejovská, Alena: Ukázka z knihy: Česká vizuální poezie. In Web ČRo Brno, květen 2013 (anotace + úryvek textu). – Cit.: Téma publikace, kterou vydalo brněnské nakladatelství Host, upřesňuje název úvodní stati editorky Evy Krátké: Česká vizuální poezie šedesátých let a její teorie.
Kniha obsahuje teoretické texty českých autorů, mezi nimiž nechybí Václav Havel a Ivan Martin Jirous, ale i oddíl Diskuse a materiály, v němž si můžeme přečíst rovněž pochybující a kritické stati. K těm patří např. stať Aleše Hamana z roku 1968 Experimentální poezie – katastrofa básnictví.
Přínosem je i scénář legendárního rozhlasového pořadu Východiska s voicebandů, který vznikl v roce 1969. Vůbec je možno zde najít materiály dosud nevydané nebo roztroušené po katalozích výstav a málo dostupných periodikách.
Od konce 50. let důsledně sledovali vztah obrazu a textu především dva „básníci – obrazoborci“, kteří tehdy začali experimentovat na pomezí obou médií. Jiří Kolář a Ladislav Novák nevycházeli ve své změněné poetice z žádného přejatého programu, ale navazovali na některé surrealistické a konkrétistické avantgardní techniky a podstatně je rozvinuli. Oba dva nezávisle na sobě zformulovali originální koncepci. Uznávali sice podobné principy tvořivosti, ale vybudovali si vlastní svébytné světy. Vizuální poezie se u nás pak výrazněji rozšířila až na počátku 60. let, paralelně s mezinárodním hnutím vzniklým v jejím okruhu, které se projevilo nejen v umělecké, ale i ve filozoficko-teoretické rovině. O kontakt českého umění a literatury s obdobnými experimentálními přístupy v zahraničí se zasloužila zejména autorská dvojice Bohumila Grögerová a Josef Hiršal. Oba aktivně překládali, pořádali přednášky, připravovali sborníky a účastnili se mezinárodních aktivit. A tak jejich zásluhou mohl v roce 1967 do tehdejšího kulturního klimatu zasáhnout výbor esejů, manifestů a uměleckých programů 2. poloviny 20. století s názvem Slovo, písmo, akce, hlas, který zpřístupnil příbuzné inspirace z německého, francouzského, jiho- i severoamerického prostředí. Základní okruh českých autorů vizuální poezie vymezilo však především několik sborníkových publikací připravených Grögerovou a Hiršalem, z nichž nejpodstatnější je antologie světové avantgardní poezie Experimentální poezie. Na tuto sbírku měl navazovat průřez českou konkrétní a vizuální poezií Vrh kostek, který mohl nakonec vyjít až o mnoho let později.
Úryvek
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku