Zkouška sirén (2014)
Alena Blažejovská. Dokument o specifickém fenoménu každoměsíčních zkoušek sirén (nejen) v Brně a jejich oblibě mezi lidmi. Zvukový mistr Lukáš Dolejší. Režie Radim Nejedlý.
V pořadu hovoří V pořadu hovoří prof. Pavel Švanda, dále Milan Zachodil, Renda Peter, Tomáš Němec a další.
Účinkují Michal Bumbálek, Michal Isteník a Jiří Valůšek.
Připravil ČRo Brno v roce 2014. Premiéra 13. 4. 2014 (ČRo 2 Praha, 22:00 h.). Repríza 7. 3. 2019 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.). 10.3. 2019 (ČRo 3 Vltava, 14.00 hodin).
Po skončení dokumentu následovalo Noční mikrofórum na téma Strach. Jak je strach důležitý v našem životě? Bojíme se příliš nebo máme sklony nebezpečí podceňovat? Jak nakládat se strachem. Hostem bude psycholog Karel Humhal. Moderoval Dan Moravec.
Pozn.: Pořad zazněl v rámci projektu Audiokabinet (off-program Měsíce autorského čtení) 17. 7. 2014 v 17:30 h. v Divadle Husa na provázku. Následovala beseda s Pavlem Švandou a Milanem Zachodilem, uváděla Alena Blažejovská.
Pozn: Jak na nás působí pravidelné zkoušky sirén, které v České republice probíhají každou první středu v měsíci v pravé poledne. O svých zkušenostech budou hovořit Pavel Švanda – básník, prozaik, esejista a profesor Janáčkovy akademie v Brně, dále Milan Zachodil – středoškolský pedagog z Hodonína, Renda Petr – zakladatel facebookové fanouškovské skupiny Posluchači pravidelné zkoušky sirén a další „fanoušci sirén“. (anotace)
Lit.: Blažejovská, Alena: Drazí přátelé sirén! In web Facebook, 13. 1. 2014 (vzkaz a prosba ke členům FB skupiny Posluchači pravidelné zkoušky sirén). – Cit.: Drazí přátelé sirén! S radostí vám oznamuji, že již zanedlouho začnu natáčet rozhlasový dokument s názvem Zkouška sirén. Je již přijat do vysílání pro ČRo Dvojka. Měl by se vysílat v dubnu. V rámci natáčení bych se s některými z vás velice ráda setkala osobně a natočila něco o vaší motivaci, přístupu k celé věci, event. využila i vaše zvukové nahrávky a fotografie – budete-li souhlasit (fotky na web, ale hlavní jsou samozřejmě pro rozhlas zvuky). Také bych v únoru a březnu chtěla uskutečnit kolektivní poslech sirén venku někde nejspíš na náměstí (Brno, Praha?), kde bych natočila tuto akci, anketu a event. pak ještě někde v kavárně debaty o sirénách. Prosím, kdo je pro tuhle legraci, napište mi zprávu, nebo sem veřejně navrhujte a slibujte – kdo je ochoten se sejít a kolektivně poslouchat příští zkoušku sirén? Těším se!
Lit.: Blažejovská, Alena: Zkouška sirén. In ČRo 2 Praha, duben 2014 (článek). – Cit.: Právě proběhla zkouška sirén! Jako každou první středu v měsíci. Není to ale spíš zkouška migrén? Poslechněte si od jejich nefalšovaných facebookových fanoušků.
Slovo „siréna“ pochází z řečtiny. V antické mytologii jsou Sirény kouzelné pěvkyně, které neodolatelným zpěvem vábí námořníky. Na útesech kolem jejich ostrova pak loď ztroskotá. Volání sirén tak vešlo do povědomí jako předzvěst záhuby. A proto byla se jím pojmenovávají technická zařízení sloužící signalizaci nebezpečí. Užívají se k varování při požáru, přírodních a průmyslových katastrofách. V době války slouží k vyhlašování leteckých či chemických poplachů.
K výstraze před nebezpečím slouží kolísavý tón. Účelem pravidelná zkoušky sirén je ale ověření provozuschopnosti systému, a proto zní nepřerušovaným nekolísavým tónem po dobu 140 sekund.
Za vynálezce sirény se považuje John Robison (1739–1805). Skotský fyzik a matematik, který vyučoval i filozofii na Univerzitě v Edinburghu. Konkrétní podoba a způsob fungování sirén se však v čase proměňuje.
Hrozny hrůzy místo hub
Dnešní fandové s nostalgií sledují ústup rotačních sirén. Jejich nezaměnitelnou podobu kovové houby, jakéhosi kloboučku na nožce pevně zapuštěné do podloží, nahrazují hrozny reproduktorů elektronických sirén. I tak ale tyto novodobé „pěvkyně hrůzy“ jejich fanoušci nejen fascinovaně poslouchají, ale také fotografují. Pořádají za nimi dokonce výlety, „lovy beze zbraní“.
Budeme mít monografii o sirénách?
Jedním z nich je pan Milan Zachodil z Hodonína, středoškolský pedagog, ale také hudebník. Kdoví, možná se právě tento zpěvák a hráč na nejrůznější nástroje včetně tuby a heligónu stane autorem první knihy o sirénách v České republice. Zatím svá zjištění publikuje na Facebooku, na stránce skupiny Posluchačů pravidelné zkoušky sirén, kterou založil programátor Peter Renda z Prahy.
Zkáza z nebes za „zpěvu“ sirén
O svých zkušenostech s tzv. koncovými prvky varování vypráví i básník, prozaik, esejista a profesor brněnské JAMU Pavel Švanda. V jeho případě jde ale o prožitky z druhé světové války, zejména z listopadu 1944, kdy sirény varovaly Hodonín i Brno před nálety.
Co to je v naší psychice, co vyvolává tak silné a současně tak ambivalentní pocity, slyšíme-li volání sirén? Dokument Aleny Blažejovské se pokouší když ne odpovědět, tak aspoň napovědět…
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku