Zaostřeno na cizince – Zobrazování cizinců v českých filmech a seriálech (2014)
Rozhovor o problematických scénách z televizního seriálu Sanitka 2. Moderuje Daniela Vrbová.
Hovoří režisér Filip Renč a filmový kritik Kamil Fila.
Natočeno 2014. Premiéra 18. 1. 2014 (ČRo Plus, 18:40 a 23:40 hod.). K poslechu zde.
Pozn.: Režisér Renč nebyl přítomen ve studiu, ale pouze na telefonu. V druhé části pořadu začal kritiku Filovi vulgárně nadávat. Později požadoval, aby do záznamu rozhovoru nebylo zasahováno a odezněl tak, jak byl natočen – včetně nadávek a urážek. Český rozhlas Plus mu nevyhověl.
Lit.: Fila, Kamil: Coming soon… In web Facebook, 9. 1. 2014 (komentář). – Cit.: Coming soon: v pořadu Zaostřena na cizince v Českém rozhlase Filip Renč zakončil rozhovor po telefonu se mnou větami zhruba v tomto znění: „Toho člověka vůbec neznám, nevím ani, jestli je to holčička nebo chlapeček, ale tomu idiotovi rozbiju hubu, až ho potkám.“ Jinak též citoval Miloše Zemana, že „ne každý muslim je terorista, ale každý terorista je muslim“ a popřál mi, aby na mě taky nějaký muslim zaútočil, abych konečně poznal, jací jsou. Stay tunned!
Lit.: Kotrba, Štěpán: Renč sice musí také podle náměstka ČRO René Zavorala své filmy stříhat… In web Facebook, 16. 1. 2014 (komentář). – Cit.: Renč sice musí také podle náměstka ČRO René Zavorala své filmy stříhat, ale může mi někdo vysvětlit, proč Český rozhlas stejným způsobem jako (umělecký) film stylizuje rozhovory – publicistiku (záznam reality) ?????
Lit.: Vrbová, Daniela: Zobrazování cizinců v českých filmech a seriálech. In web ČRo Plus, leden 2013 (článek). – Cit.: Postava cizince je v literatuře a filmu častý a oblíbený prvek děje. Nese totiž v sobě napětí, a díky své jinakosti má potenciál umožnit řešení jednotlivých situací nebo celé zápletky, kterého by domácí jinak nebyli schopni.
Někdy je cizinec hlavní postavou, která přichází do nového prostředí. Jindy jsou cizinci ve vedlejších rolích a dokreslují atmosféru nebo prostředí filmu. Jak jsou cizinci zobrazováni v českých filmech a seriálech? Proměňuje se jejich obraz a vyznění jejich jinakosti v závislosti na době?
Pozvání do debaty přijali filmový kritik Kamil Fila z týdeníku Respekt a režisér Filip Renč. Na podzim 2013 totiž vyvolala poměrně masivní debatu, převážně internetovou, série krátkých recenzí Kamila Fily na seriál Sanitka 2, kterou pro Českou televizi podle scénáře Ivana Hubače ml. natočil Filip Renč. V internetové debatě se objevují různé názory, sám režisér se k nim dosud příliš nevyjadřoval.
Pro pořad Zaostřeno na cizince je z celé internetové diskuse relevantní zejména scéna, která vyobrazuje irácký (muslimský) pár u kina Ořechovka v Praze. Žena dostane na ulici náhlé gynekologické potíže, její muž však odmítá, aby ji ošetřil přivolaný lékař nemuslim.
Scény, kdy pacienti napadnou lékaře ze záchranné služby, jsou v seriálu poměrně běžné. V této scéně napadne z náboženských důvodů irácký muž dýkou hlavního hrdinu seriálu, lékaře Janderu, který málem zemře.
Debata Filipa Renče a Kamila Fily se v pořadu Zaostřeno na cizince soustředí na otázku, zda k uvedené scéně existovala diskuse nad různými možnostmi, jak irácký pár zobrazit a celou scénu pojmout, a dále na stereotypy, které takovým zobrazením může posilovat. Předchází jí několikaminutová teoretická část o cizinci jakožto typu filmové postavy a nedlouhý výčet českých filmů, kde se v posledních letech cizinec/cizinci objevili.
Protože debata je po celou dobu poměrně vyhrocená a v závěru emocionálně vystupňovaná, uvádíme v rámci maximální možné transparentnosti i několik informací o přípravě, natáčení a průběhu celé rozhlasové debaty:
- Nápad zařadit téma do vysílání vznikl již v prosinci 2013. Vzhledem k časové vytíženosti a cestám obou hostů bylo možné debatu začít připravovat až po novém roce.
- Oba účastníci znali předem název pořadu, jeho zaměření, téma debaty i jméno druhého spoludiskutujícího. Informace měli k dispozici několik dní před natáčením, telefonicky i písemně.
- Vzhledem k časovým možnostem hostů (a poměrně časté praxi vzhledem k času vysílání pořadu) bylo dohodnuto předtáčení debaty na čtvrtek 9. ledna v odpoledních hodinách.
- Tři čtvrtě hodiny před domluveným termínem oznámil Filip Renč, že nestihne přijet do rozhlasu kvůli dalším povinnostem. Operativně však souhlasil s účastí na telefonu. Vzhledem k této skutečnosti musela být kompozice debaty na poslední chvíli ještě lehce upravena (úvodní teoretická část pouze s Kamilem Filou).
- Ačkoli bylo předtáčení pojato, jako by se jednalo o živé vysílání, kvůli technickým problémům s telefonní linkou bylo potřeba natočit delší stopáž. Už během diskuse bylo tedy evidentní, že se pořad bude muset následně sestřihnout. Debata se v jednu chvíli také ocitla v příliš obecné rovině: U realistických zobrazování lékařských zákroků a možností v seriálu, což s tématem cizinců nesouviselo. Nicméně delší stopáž u předtáčených pořadů ČRo není nestandardní, hosté mají často na srdci víc, než kolik se vejde do vysílání.
- Emocionálně vyhroceným závěrem, v němž došlo na invektivy a výhrůžky fyzickým násilím, debata skončila. Editor ČRo Plus, který byl následně rámcově informován o průběhu debaty, upozornil na skutečnost, že v souladu se svým kodexem nesmí Český rozhlas takové výrazy nebo výhružky vysílat, a to ani v živém vysílání. Vymezil tím základní (a také jediná) pravidla střihu.
- Výsledná sestříhaná verze pořadu obsahuje zhruba 70 procent celé debaty k tématu cizinci v českých filmech a seriálech. Vystřižena byla pasáž se scénou s další cizinkou v tomtéž díle (na výše uvedeném linku ke zhlédnutí od cca 27. minuty): Černošskou zaměstnankyní konzulátu Jihoafrické republiky, která lámanou češtinou vysvětluje jedné z operátorek záchranné služby podmínky pro získání víza. Dále byly vystřiženy již zmiňované pasáže s technickými problémy, pasáže o realističnosti lékařských zákroků, o filmu Filipa Renče Na vlastní nebezpečí, a v neposlední řadě emocionálně vypjatý závěr.
- Jak s Filipem Renčem, tak Kamilem Filou natáčela moderátorka Daniela Vrbová poprvé, s oběma si vyká.
Lit.: Smlsal, Matěj: Renč měl v ČRo hájit Sanitku. Nakonec sprostě nadával redaktorovi a chtěl zarazit celý pořad.
In web IHned, 16. 1. 2014 (článek). – Cit.: Režisér Filip Renč vyhrožoval filmovému kritikovi týdeníku Respekt Kamilu Filovi „rozbitím držky“. K hádce došlo během natáčení pořadu Českého rozhlasu Zaostřeno. Renčovi se nelíbilo, že Fila kritizoval způsob, jakým režisér v seriálu Sanitka 2 vyobrazil cizince.
Vedení Českého rozhlasu se už několik dní zabývá pořadem Zaostřeno. Při předtáčení dílu, ve kterém byli hosty redaktor Respektu Kamil Fila a režisér Filip Renč, začal totiž Renč sprostě nadávat a vyhrožovat fyzickým násilím.
Po natáčení si stěžoval, že odmítá, aby pořad sestříhali, protože by mohl vyznít jinak. Chtěl odvysílat jeho plnou verzi, tedy i s urážkami. Jenže pro pořad je vždy vyhrazeno jen 20 minut a celá, čtyřicetiminutová verze, se tak do programu nevejde.
Český rozhlas nicméně vysílání odsunul, aby si vedení poslechlo sestříhanou i nesestříhanou verzi a zhodnotilo, zda je režisérova obava oprávněná. Začalo se uvažovat o tom, že se Renčovi částečně ustoupí. Pořad by se odvysílal v klasické stopáži a na web rozhlasu by se umístil neupravený záznam. Renč ale poté serveru IHNED.cz řekl, že chce, aby se pořad nevysílal vůbec. „To je normální autorizace. Já prostě s tím rozhovorem nesouhlasím. Byl to pro mě nepříjemný rozhovor a myslím si, že by byl i pro posluchače, takže nechci, aby se odvysílal,“ sdělil.
Vedení Českého rozhlasu ovšem po několika poradách nakonec rozhodlo, že Renčovi nevyhoví v žádném požadavku. Pořad odvysílá, a to v sestříhané verzi. Navíc kompletní záznam na web neumístí, protože to nedělá nikdy.
Pořad se předtáčel v polovině minulého týdne, tématem bylo vyobrazování cizinců ve filmech a seriálech. „V první části jsem se bavil s moderátorkou Danielou Vrbovou. A v polovině se připojil Filip Renč. Nakonec ale nepřišel osobně, protože prý pozdě vstával, takže byl na telefonu,“ popsal redaktor Respektu Kamil Fila.
Renče si do pořadu pozvali proto, že některé jeho scény v seriálu Sanitka 2 budily rozporuplné reakce veřejnosti. Například ta, kde muslim zapíchne Jaromíra Hanzlíka alias doktora Janderu, který mu ošetřuje ženu.
„Řekl jsem, že to je dramaturgicky nesmyslné a ve scénáři to být nemuselo. Navíc ti muslimové se tam jen objeví a zase zmizí, nejsou to postavy, které se prolínají celým dějem. Je to i strašně natočené, protože ten muž nemluví ani arabsky, ani anglicky, ale příšerným českým přízvukem. I ta generická hudba je úplně zbytečná,“ kritizoval redaktor Fila fakt, jak negativně Renč v seriálu vyobrazil muslimy.
Poté se Fila opřel i do scény z Jihoafrického velvyslanectví, kde vystupuje černoška, která mluví špatně česky. V tu chvíli se ke kritice připojila také moderátorka Daniela Vrbová, podle níž na ambasádě pracují bělošky s perfektní češtinou.
Následně začala hádka. Ta vyvrcholila tím, že Renč řekl o Filovi, že to je idiot, a že kdyby byl ve studiu, tak by mu dal do držky. „Pan Fila mě svými ataky tak vytočil, že jsem řekl, že jsem rád, že ve studiu nejsem, jinak bych si to s ním vyřídil osobně. Nemám daleko k prudké reakci,“ popsal následně Renč.
Podle něj Fila mluvil naprosté nesmysly a Renč se při rozhovoru cítil velice špatně. Několikrát i zopakoval, že za kritizované scény nemůže, jelikož je natočil podle scénáře Jiřího Hubače.
„Mně ten rozhovor hrozně vadil i tím, jak byl vedený od redaktorky. Ty otázky a názory pana Fily jsou naprosto irelevantní a stupidní, takže já jsem nechtěl, aby takový rozhovor šel do éteru. Prostě byl to blbý rozhovor v blbý moment, blbé otázky, moje blbé odpovědi,“ tvrdí dnes Renč.
Náměstek: Renč také musí filmy stříhat
Pořad se měl původně vysílat v sobotu 11. ledna v 18:40 na stanici ČRo Plus. Jelikož ale Renč předtím přišel se stížností, vysílání se odložilo. „My jsme zaznamenali požadavek pana Renče, tudíž jsme se podle editorské politiky rozhodli, že si poslechneme celou i upravenou verzi,“ sdělil serveru IHNED.cz náměstek generálního ředitele René Zavoral s tím, že definitivní stanovisko padlo až v úterý, tedy po několika dnech.
Požadavek na zrušení vysílání je podle Zavorala nesmyslný. „On věděl, jaký rozhovor bude natáčet, za jakých podmínek a kdo bude jeho partnerem v diskusi,“ tvrdí náměstek.
A umístění nesestříhané verze na web zamítl Zavoral proto, že to nedělají u žádných jiných hostů. Podle něj je normální, že se natočí delší materiál, který se poté sestříhá do požadované stopáže.
„On taky určitě točí 10 hodin filmu a pak z něj udělá hodinu a půl, takže to je normální práce,“ říká Zavoral.
V sobotu v 18.40 se tak na ČRo Plus odvysílá dvacetiminutová verze, která je připravená už týden. Debata prý bude vyhrocená i bez toho, aniž by tam zazněly již zmíněné nadávky. „Nevidím důvod, proč by měly v rozhovoru zaznít tyto urážky, když se netýkají tématu. Nemají k němu souvztažnost,“ dodal náměstek René Zavoral.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku