Poeta i tortura idiotyzmu (Básník a mučedník idiotismu, 2016?)
Mariusz Orski. Překlad Józef Łobodowski (stenogram leningradského procesu) a Andrzej Mietkowski (řeč Noblowské). Zvukový mistr Paweł Szaliński. Hudba Marian Szałkowski. Režie Mariusz Orski.
Osoby a obsazení: Josif Brodski (Łukasz Lewandowski), soudce Sawieliewová (Danuta Stenka), advokátka (Maria Seweryn), Grudnina (Grażyna Barszczewska), Sorokin (Sławomir Orzechowski), Romaszowa (Jolanta Olszewska), Smirnow (Andrzej Mastalerz), Wojewodin (Tadeusz Borowski).
Natočeno 2016 (?). Premiéra 24. 1. 2016 (Polskie Radio 1 – Jedynka, 17:10 h.).
Lit.: anonym: Josif Brodski w słuchowisku „Poeta i tortura idiotyzmu“. In web Polskieradio.pl, 21. 1. 2016 (anotace). – Cit.: 28 stycznia mija dwadzieścia lat od śmierci Josifa Brodskiego, wybitnego rosyjskiego poety, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1987. Słuchowisko Mariusza Orskiego relacjonuje proces leningradzki z 1964 roku, w którym poetę oskarżono o „pasożytnictwo“. W rolę Brodskiego wcielił się Łukasz Lewandowski. (…)
Mariusz Orski, autor i reżyser słuchowiska opowiada o osobistym spotkaniu z Josifem Brodskim i jeszcze jednym poecie, którego imię zaczyna się na „J“:
Josif i John
Josifa Brodskiego poznałem osobiście w listopadzie 1988 roku w Nowym Jorku, w jego domu przy Morton Street w Greenvich Village i spotkanie to opisałem w miesięczniku Znak (nr 427). Rok wcześniej Brodski odbierał w Sztokholmie nagrodę Nobla. John Lennon wówczas nie żył już od ośmiu lat, Brodski miał odejść osiem lat później.
Pamiętam, że moją uwagę zwróciły okulary, jakich używał poeta – klasyczne lennonki. Pomyślałem wtedy, a dziś jestem o tym przekonany, że Josifa i Johna – bohaterów mojej licealnej i studenckiej młodości – łączy nie tylko zamiłowanie do okularów w drucianej oprawce i fakt, że wybrali Nowy Jork jako miejsce zamieszkania. Obaj byli poetami – również kiedy pisali muzykę czy esej – i obaj w tym samym roku (1940) przyszli na świat w północnych, portowych miastach, w Leningradzie i w Liverpoolu. I obaj zmagali się z Lewiatanem, jeden z jego komunistycznym wcieleniem, drugi – z kapitalistycznym. No i obaj zwyciężyli dzięki własnej odwadze, woli, sile charakteru i talentu. Lirycznego.
Zmaganiom i zwycięstwu Brodskiego poświęciłem słuchowisko Poeta i tortura idiotyzmu.
Zapraszam do słuchania.
Mariusz Orski
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku