Pavor Nocturnus (2017)

Josef Kleibl. Rozhlasová hříčka na holmesovské motivy. Hudba Petr Skoumal a Petr Mandel. Dramaturg Petr Sobotka. Režie Vladimír Rusko.

Osoby a obsazení: Sherlock Holmes (Kamil Halbich), dr. John Watson (Miroslav Táborský). Dále účinkují Svatopluk Schuller, Ivan Jiřík, Zdeňka Sajfertová, Jana Altmannová a Dana Reichová.

Natočeno 2017. Premiéra 2. 9. 2017 v rámci pořadu Meteor (ČRo 2 Praha, 8:04 h.; 22 min.) v cyklu Léto s Sherlockem. Repríza 6. 9. 2022 (ČRo 2 Praha) v rámci pořadu Meteor k úmrtí J. Kleibla (pod názvem Sherlock Holmes a pavor nocturnus).

Lit.: Novotná, Jitka – Horálková, Elena: „Nejdřív jsem se té nabídky lekl.“ Miroslav Táborský poprvé režíroval. Sám sebe. In web ČRo 2 Praha, 3. 7. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.:  Ve hře pro dva herce Odvolání se Miroslav Táborský poprvé ve své kariéře ujal i režie. „Nejdřív jsem se nabídky lekl. Ale pak jsem si řekl, že by mě to mohlo bavit.“ Hra o mezigeneračním střetu studenta katolického semináře se starším farářem se hrála na Broadwayi a vznikl podle ní dokonce film.

Nic z toho Táborský neviděl. „Záměrně, abych se nenechal ovlivnit. A nedělám to nikdy, protože k tomu chci najít svůj vlastní klíč.“ A režisér divákům slibuje i smích. „Je to smích skrz slzy a to já mám rád. Ale při premiéře se smálo víc, než jsme čekali,“ přiznává.

Holmes v keltštině

Smích vás čeká i u další nečekané role Miroslava Táborského. V rámci rozhlasového Léta s Sherlockem se totiž stane novým doktorem Watsonem. V holmesovské hříčce připravené pro Meteor bude dokonce mluvit zaniklým keltským jazykem korniš. Podívejte se na video z natáčení.

Jeho Holmesem bude Kamil Halbich. Detektivní hříčka Pavor Nocturnus vznikla na základě scénáře objeveného v šuplíku Josefa Kleibla, (spolu)autora původních holmesovských scénářů pro Meteor. V hlavních rolích tak Halbich s Táborských (sic!) vlastně nahradí původní dvojici: Svatopluka Beneše a Jaromíra Spala.

Lit.: Sobotka, Petr: Nový případ Sherlocka Holmese po 30 letech. In web ČRo 2 Praha, 2. 9. 2017 (článek). – Cit.:  Sherlock Holmes se objevil v Meteoru hned ve 30 případech. Šlo o zcela nové příběhy a žádný z nich tedy nenapsal Sir Arthur Conan Doyle. 2. září 2017 přibyl do bohaté sbírky další díl, jehož scénář má pozoruhodnou historii.

Možná si říkáte, co dělal Holmes v Meteoru, pořadu o vědě? Ale ono to není tak překvapivé. Sherlock Holmes přece vždy využíval vědecké postupy, metody a znalosti, které mu pomáhaly řešit zapeklité případy. Své okolí ohromoval znalostmi různých vědních disciplín a na prvním místě to byla chemie.

V roce 1959 vyšla kniha polského chemika Wacława Gołembowicze Chemické případy Sherlocka Holmese. Ta zaujala i tehdejší redakci Meteoru. Byl to skvělý způsob jako mládeži ukázat úžasný svět chemie. Pět chemických povídek zdramatizoval Zdeněk Bidlo, hlas Sherlocku Holmesovi propůjčil Bohuš Záhorský a dr. Watsonovi Jaromír Spal. Premiéru měly tyto příběhy v červenci 1965. A líbily se!

Zlatá éra Holmese v Meteoru

Koncem sedmdesátých let se začaly natáčet další díly ve velkém. Bohuše Záhorského, patrně už ze zdravotních důvodů, nahradil Svatopluk Beneš. Příběhy, které napsal zkušený spisovatel Rudolf Čechura, dostaly jiný ráz, přibyl nadhled, humor. V osmdesátých letech bylo natočeno dalších 16 případů, od roku 1986 se Watsonem stal Jiří Císler.

Hlavním redaktorem a autorem Meteoru byl v letech 1970 až 1990 Josef Kleibl. Ten ostatně celý Meteor roku 1963 zakládal. Přestože šéfoval celé tehdejší redakci pro děti a mládež a byl hodně zaneprázdněn, měl chuť i elán, a sám napsal dalších 7 případů Sherlocka Holmese. Kvalitou jsou od Čechurových k nerozeznání.

Nový starý případ

Všechny Kleiblovy příběhy se vysílaly (ten poslední roku 1988), až na jeden. Jmenoval se Sherlock Holmes a pavor nocturnus. Ležel v šuplíku, nedodělaný. Když se to letos v zimě dozvěděl autor současného Meteoru Petr Sobotka, vyzval Josefa Kleibla, aby příběh dopsal. Co na tom, že je mu již 86 let a užívá si zaslouženého odpočinku. Hlava mu slouží a zvídavě sleduje svět kolem sebe, jako to dělával za éry, kdy vedl Meteor. Souhlasil. Prý případ nedopsal, protože čekal na odborné názory českých vědců.

Nechceme vyzrazovat děj, ale v případu hraje podstatnou roli psychiatrie. Popisované události se prý skutečně v Anglii udály a ve své studii ve vědeckém časopise Science o nich referoval roku 1986 významný britský psychiatr Morton Schatzman. Příběh natočil režisér Vladimír Rusko, Holmese hraje Kamil Halbich, Watsona Miroslav Táborský. Ať se vám líbí!

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)