Bratři (1983)

Jaroslav Vrchlický. Tragédie. Rozhlasová úprava a režie Josef Melč. Scénická hudba Jiří Smutný. Dramaturg Ivan Škapa.

Osoby a obsazení: Drahomíra (Jana Hlaváčová), Václav (Pavel Soukup), Boleslav (Petr Štěpánek), Podiven (Jiří Klem), Radslav (Petr Haničinec), Palhoj (Petr Kostka), Běla (Milena Steinmasslová), Krajslav (Soběslav Sejk), lechové (Josef Patočka, Ilja Racek, Vladimír Krška, Oldřich Musil, Karel Houska).

Natočeno v roce 1983 (61 min.). Repríza 28. 9. 2010 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h.); 28. 9. 2015 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.); 28. 9. 2022 (ČRo 3 Vltava, 15:00 h.).

Lit.: anonym: Jaroslav Vrchlický: Bratři. In web ČRo 3 Vltava, září 2010 (článek). – Cit.: Nezaujatý a překvapivý pohled na svatováclavskou legendu podal básník Jaroslav Vrchlický ve svém dramatu Bratři. Tragédii, v jejímž centru stojí spor bratrů Václava a Boleslava, vám v moderní rozhlasové úpravě nabízí k poslechu Český rozhlas 3 – Vltava v úterý 28. října ve 22.00 hodin.  (…)

Osmdesátá léta předminulého století představují vrchol snah o emancipaci mladého českého divadelnictví s divadelními kulturami evropských národů. Právě v těchto letech zahájilo provoz Národní divadlo a právě na jeho jevišti se zabydlily repertoár a inscenační styl takzvaného divadla velkého stylu.

Obecenstvo se v mnoha případech vůbec poprvé seznamovalo s klasickými dramatickými díly v českém překladu. Práci za celé generace v tomto ohledu odvedl básník Jaroslav Vrchlický. Jeho zásluhou se na českém jevišti inscenovaly hry Calderónovy, Hugovy, Rostandovy i Ibsenovy.

Vrchlický navíc svojí vlastní tvorbou naplňoval soudobé snahy o původní velké básnické drama. Řada jeho dramat, z nichž se některé hrají i dnes, je úctyhodná nejen svojí kvantitou, ale i žánrovým rozpětím. Vrchlický vytvořil 15 historických tragédií, pět her a veseloher ze současnosti a deset komedií historických. Historická dramata tvořily v jeho tvorbě dramatickou obdobu k velkoryse pojatému epickému cyklu Zlomky epopeje lidstva.

Dějištěm jeho historických her byly, kromě barvitých scenérií Španělska, Řecka a Francie, pochopitelně i krajiny domácí. V rozpětí let1882 až 1903 napsal tři volně spojené hry z českých dějin Drahomíra, Bratři a Knížata. V tragédii Bratři Vrchlický osobitě pojednal svatováclavskou legendu.

Lit.: anonym: Jaroslav Vrchlický: Bratři. In web ČRo 2 Praha, září 2015 (článek). – Cit.: Nezaujatý a překvapivý pohled na svatováclavskou legendu s Janou Hlaváčovou, Pavlem Soukupem a Petrem Špěpánkem v hlavních rolích.

Svatováclavská legenda lákala k vlastnímu zpracování hudební i slovesné umělce. V české dramatice se nelehkého úkolu s úspěchem zhostil Jaroslav Vrchlický ve své volné trilogii tragédií z českých dějin Drahomíra, Bratři a Knížata, která vznikala v rozmezí let 1882–1903. 

Děj prostřední tragédie Bratři zaměřil na spor knížecích bratří z rodu Přemyslovců Václava a Boleslava, který vyvrcholil vraždou Václava v roce 935. V díle Vrchlického zastupuje trilogie historický žánr, který dokázal pojmout v tragickém i komediálním duchu. 

Her s historickým námětem napsal Vrchlický celkem 25 a zasadil je nejen do domácích scenérií, ale často si vybíral i exotické krajiny. Vytvářel v nich vědomě dramatickou obdobu ke svému velkoryse pojatému epickému cyklu Zlomky epopeje lidstva. 

Zároveň bylo jeho dílo vrcholem snah o přiblížení českého dramatu velkým básnickým vzorům a k tragédii velkého stylu. Jaroslav Vrchlický (1853–1912) vydal přes 80 básnických sbírek a 50 divadelních her. Chtěl dokázat, že čeština může vyjádřit úplně všechno. Usiloval o formální dokonalost, ale i čtivost. Jeho postavy jsou skutečně živoucí. 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)