Náčelník Večerní vánek aneb Hody divých mužů (1994)

Johann Nepomuk Nestroy. Fraška. Přeložil Jaromír Povejšil. Rozhlasová úprava a režie Zdeněk Kozák. Dramaturgie Svatava Růžičková.

Osoby a obsazení: Jiří Tomek (Večerní vánek, náčelník Velkolulů), Alice Koláčková (Atala, jeho dcera), Stanislav Zindulka (Ukruta, náčelník Papulášů), Jan Apolenář (Artur, jeho syn), Rudolf Krátký (Deli – kat, kuchař), Luboš Ondráček (1. Velkolula), Jiří Šamánek, Libor Tomšík, Jaroslav Novotný, Jiří Fleissig, Petr Pleva, Marie Stojanová a Světlana Sedláčková (komparz).

Nastudovalo Brno v roce 1994. (46min.) Repríza 1. 1. 2012 (ČRo 3 Vltava, 1:00 h.) v rámci cyklu Rakousko-uherský Silvestr; 2. 9. 2012 (ČRo 3 Vltava, 1:00 h) v rámci reprízy cyklu Rakousko-uherský Silvestr; 7. 1. 2017 (ČRo 3 Vltava, 14:00 h).

Lit.: anonym: Johann Nepomuk Nestroy: Náčelník Večerní vánek. In web ČRo 3 Vltava, září 2012 (článek). – Cit.: Součástí Rakousko-uherského silvestra na Vlatvě bylo i vysílání veselohry vídeňského dramatika a satirika Johana Nepomuka Nestroye Náčelník Večerní vánek aneb Hody divých mužů, která se odehrává na dosud neobjeveném ostrově obývaném kanibaly…

Náčelník kmene Velkolulů právě očekává návštěvu od sousedních lidojedů – Papulášů a prožívá trpké chvíle, neboť ke slavnostní hostině dosud nemá zásadní surovinu. S velkým nadšením proto uvítá náhodně ztroskotaného cizince, kterého v bláhové naději, že ho představí jako svého nápadníka, přivede sama náčelníkova dcera. Vlivem rodinného nedorozumění je mladík následně představen kuchaři, aby skončil na talíři vůdců obou významných rodů. Tím ale příběh, v němž sehrají důležitou roli hrací hodinky, posvátný Bílý medvěd a někdejší obdiv jednoho z náčelníků k výdobytkům civilizace, nekončí.

Inscenace natočená v brněnském studiu Českého rozhlasu roku 1994 využívá atmosféru zpěvoher Nestroyova období. S humorem a nadsázkou jsou komponovány nejen písně milenecké dvojice ztvárněné Alicí Koláčkovou a Janem Apolenářem, ale i svérázné songy náčelníků kanibalů v podání Jiřího Tomka a Stanislava Zindulky. Rozhlasovou úpravu a režii měl Zdeněk Kozák, hudbu složil Karel Cón, z německého jazyka přeložil Jaromír Povejšil.

Lit.: -hh- (= Hložková, Hana): {Náčelník Večerní Vánek…} (anotace). – Cit.:  Veselohra Náčelník Večerní vánek aneb Hody divých mužů vídeňského dramatika a satirika Johanna Nepomuka Nestroye [johana nepomuka nestroje]se odehrává na dosud neobjeveném ostrově obývaném kanibaly. Náčelník kmene Velkolulů právě očekává návštěvu od sousedních lidojedů – Papulášů a prožívá trpké chvíle, neboť ke slavnostní hostině dosud nemá zásadní surovinu. S velkým nadšením proto uvítá náhodně ztroskotaného cizince, kterého v bláhové naději, že ho představí jako svého nápadníka, přivede sama náčelníkova dcera. Vlivem rodinného nedorozumění je mladík následně představen kuchaři, aby skončil na talíři vůdců obou významných rodů. Tím ale příběh, v němž sehrají důležitou roli hrací hodinky, posvátný Bílý medvěd a někdejší obdiv jednoho z náčelníků k výdobytkům civilizace, nekončí.

Inscenace natočená v brněnském studiu Českého rozhlasu roku 1994 využívá atmosféru zpěvoher Nestroyova období. S humorem a nadsázkou jsou komponovány nejen písně milenecké dvojice ztvárněné Alicí Koláčkovou a Janem Apolenářem, ale i svérázné songy náčelníků kanibalů v podání Jiřího Tomka a Stanislava Zindulky. Rozhlasovou úpravu a režii měl Zdeněk Kozák, hudbu složil Karel Cón, z německého jazyka přeložil Jaromír Povejšil.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)