Keď jubilant plače (Když jubilant pláče, 1955)
Ivan Stodola. Satirická komedie. Rozhlasová úprava Ján Vdovjak. Režie Ada Rapošová.
Osoby a obsazení: dr. Chomút (Jozef Budský), Etelka, jeho druhá žena (Erika Markovičová), Štefan, jeho syn (Jozef Sodoma), dr. Blyštek (Branislav Koreň), Elena, jeho žena (Vilma Jamnická), Chochol (Juraj Paška), Griňaj (Karol Skovay), Fialka (Hana Sarvašová), jedna paní (Viera Bálinthová), Genovéva (Hana Meličková), šofér (Ferdinand Lehotský), jeho žena (Beta Poničanová), úředník (Jozef Šándor), dramatik (Ctibor Filčík).
Natočeno 1955. Premiéra 18. 9. 1955 (87 min.).
Pozn.: Adaptácia satirickej komédie Ivana Stodolu. Autor prostredníctvom konfliktu medzi lekárom a mastičkárkou poukázať na podvodníkov, ktorým sa v tej dobe darilo. V malom mestečku pracuje lekár, ktorému konkuruje mastičkárka. Ľudia viac veria jej zelinkám a zázračným mastičkám. Keď lekárovi ubúda pacientov, uzatvorí s ňou dohodu. Ľudia sa k nemu hrnú a nikto nechce veriť, že jeho liečebné metódy sú podfukom. V hre je veľa smiechu a irónie, ale aj veľa problémov tej doby. Autor chcel poukázať na prejavy spoločenského karierizmu a pokrivenú morálku časti inteligencie.
Hra z roku 1941 načiera do pomerov v malom meste za tzv. slovenského štátu. Dr. Chomút padne do osídiel šarlatánky, v ktorej autor demaskuje politických podvodníkov, vyzdvihnutých fašizmom. Autor satirizuje postavy menami a rečou.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Doplnenie:
Premiéra – 18. 9. 1955
Osoby a obsadenie:
Budský, Jozef – dr. Chomút; Markovičová, Erika – Etelka, jeho druhá žena; Sodoma, Jozef – Štefan, jeho syn; Koreň, Branislav – dr. Blyštek; Jamnická, Vilma – Elena, jeho žena; Paška, Juraj – Chochol; Skovaj, Karol – Griňaj; Sarvašová, Hana – Fialka; Bálinthová, Viera – jedna pani; Meličková, Hana, zasl. um. – Genovéva; Lehotský, Ferdinand – šofér; Poničanová, Beta – jeho žena; Šándor, Jozef – úradník; Filčík, Ctibor – dramat. spisovateľ
Anotácia:
Hra /1941/ načiera do pomerov v malom meste za tzv. slovenského štátu. Dr. Chomút padne do osídiel šarlatánky, v ktorej autor demaskuje politických podvodníkov, vyzdvihnutých fašizmom. Autor satirizuje postavy menami a rečou.