Noc moudrých mužů (2011)
Jiří Homola. Původní rozhlasová hra z terezínského ghetta. Drama volby, která může znamenat smrt. Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Ivan Chrz.
Osoby a obsazení: Popper (Karel Pospíšil), Stein (Jiří Ornest), Zucker (Zdeněk Žák), Janowitz (Vladimír Javorský), Munk (Ladislav Hampl), důstojník (Philipp Kaspar Schenker), hlasy (Petr Adler a Jiří Plachý), hlas ze záznamu (Michal Pavlata).
Natočeno 2011. Předpremiérový poslech 17. 5. 2011 v 10.00 hod. v režisérské místnosti Producentského centra Českého rozhlasu. Premiéra 29. 9. 2011 (ČRo 3 Vltava, 20:00 – 20:45 h.; 45 min.). Repríza 5. 5. 2015 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.); 4. 5. 2021 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Večerní drama.
Lit.: anonym: Jiří Homola – NOC MOUDRÝCH MUŽŮ. In web Aura-Pont, b. d. (2011) (nástin děje). – Cit.: Jak (značně ironický) název napovídá, celý děj se odvíjí během jediné červencové noci – na transportním oddělení v Terezíně. Píše se rok 1944 a z ghetta jsou pravidelně vypravovány vlaky na východ. O hladký průběh těchto transportů se stará právě zmíněné oddělení, jež spadá pod židovskou samosprávu. Zde se také odehrává příběh sedmi mužů, příběh o hledání obětního beránka. Rutinní činnost oddělení v předvečer jednoho z transportů naruší souběh náhod. Do „kanceláře“ oddělení se zatoulá pes, tvor v ghettu zakázaný, jehož přítomnost je navíc absurdní: teoreticky už musel být přece dávno sněden! Opilý důstojník SS chce situaci vyřešit na místě, rada moudrých, která – sice s vnitřními problémy, ale přece – likviduje lidské životy na papíře, tváří v tvář aktu násilí, bojuje za ten psí. Esesák však dostane zábavnější nápad. Vyškrtne psa ze seznamu pro transport, na jeho místo pak žádá „moudré“ o jiné jméno, jméno jednoho z nich, a to pod pohrůžkou, že jinak půjdou do transportu všichni. Na návrh advokáta Steina by se výběr obětovaného měl určit podobně jako u soudu. Každý z mužů by měl obžalovat a určit do transportu jednoho z ostatních, ti pak mají právo se hájit. Nakonec budou sami porotou, která o výsledku rozhodne tajným hlasováním. Dlouho se zdá, že odsouzeným bude z praktických důvodů nejstarší z nich, mezní situace však stále více odhaluje v mužích nejen jejich nízkost, ale i zbytky lidské důstojnosti a tragédie se začne komplikovat.
Hra získala 3. cenu v dramatické soutěži o Cenu Alfréda Radoka 2009.
Lit.: {Pekárek, Hynek): Noc moudrých mužů. In Čtvrtletník Klubu Vltava 3/2011, s. 11 (článek). – Cit.: Cena Alfréda Radoka je nejstarším oceněním udělovaným v České republice za umělecké počiny v oboru divadla. Součástí Cen Alfréda Radoka je i soutěž o nejlepší původní divadelní hru neuvedenou dosud na žádném jevišti. Právě do této soutěže se z popudu Literárně-dramatické redakce zapojil i Český rozhlas.
Z výběru her do finále soutěže se vybírá hra, která obdrží cenu Českého rozhlasu. Tu potom natočíme. Rozhoduje nejen téma či umělecká úroveň textu, ale i jeho vhodnost k rozhlasovému zpracování. V minulém roce byla tato cena udělena hře Noc moudrých mužů. Překvapivé i sympatické zároveň bylo, že ji nenapsal profesionální dramatik, ale amatérský divadelník, v civilu učitel jazyků Jiří Homola. Přestože si vybral již mnohokrát zpracované téma holocaustu, dovedl si s ním zajímavě poradit. Děj své komorní hry zasadil do prostředí terezínského ghetta, konkrétně do transportního oddělení, kde několik mužů sepisuje donekonečna seznamy lidí určených k transportům na východ. Když se v jejich kanceláři objeví zaběhlý pes, vyvolá to zděšení, protože v Terezíně bylo zakázáno chovat domácí zvířata. Situaci zkomplikuje jeden z nacistických důstojníků. Ten psa objeví a chce ho zastřelit. Když se jeden z mužů psa zastane, přikáže, že ještě týž večer musí vybrat jednoho ze svého středu, který odjede s následujícím transportem. Až do rána prožívají smutní hrdinové příběhu drama volby, která znamená smrt nebo další přežití v ghettu. Který z nich pojede vstříc nejistému osudu, má nakonec rozhodnout soud, v němž je každý zároveň žalobcem i obhájcem.
Lit.: Nevolná, Martina: Recenzia: Noc moudrých mužů. In web Žurnalist2008, 29. 4. 2012 (recenze). – Cit.: Píše sa rok 1944. Z terezínskeho ghetta sú pravidelne vypravované vlaky na východ. O hladký priebeh týchto transportov sa stará transportné oddelenie, ktoré spadá pod židovskú samosprávu. A práve v pochmúrnom prostredí ghetta sa odohráva tá noc.
Napriek tomu, že si autor Jiří Homola už viackrát vybral tému holokaustu, s touto si poradil znamenite. Dej svojej komornej hry zasadil do prostredia transportného oddelenia v ghette, kde niekoľko mužov donekonečna spisuje zoznamy ľudí, určených ku transportom na východ. Keď sa v ich kancelárii objaví zatúlaný pes, vyvolá to medzi chlapmi zdesenie. V Terezíne totiž bolo, tak ako tisíce iných vecí, zakázané chovať domáce zvieratá.
Situáciu skomplikuje jeden z nacistických dôstojníkov. Ten psa objaví a chce ho zastreliť. Keď sa jeden muž psa zastane, Nemec ho kruto potrestá. Previnilec musí počas noci vybrať niekoho z oddelenia, kto odíde s nasledujúcim transportom. Smutní hrdinovia príbehu prežívajú drámu voľby, znamenajúcu smrť alebo ďalšie prežitie v ghette, až do svitania. Ktorý z nich vykročí k neistému osudu, má nakoniec rozhodnúť súd, v ktorom je každý zároveň žalobcom i obhajcom.
Autentickosť a emotívnosť situácie poslucháča prinúti k prehodnoteniu i vlastného života. Autor zinscenoval prostredie, ktoré do detailov vykreslilo dobu holokaustu. Absurdné zákazy a príkazy: ,,Po 9 neodpratávať mŕtvoly,“ prečítal v úvode Jozef, jeden z hlavných aktérov, nové nariadenie. ,,Prosím Vás, priatelia, ak chcete otrčiť kopytá, skúste to stihnúť do deviatej,“ hovorí Jozef chripľavým hrubým hlasom bez náznaku humoru. Podobné situácie, kedy človek potláča smiech cez zuby, sú ťažiskom deja – zrkadlom obdobia, ktoré si dnešný človek nevie predstaviť. Zrkadlom obdobia, keď kvôli jednej vete, pokuse ochrániť bezbranné zviera, musíte vyslať priateľa na smrť. Keď prežívate Sofiine voľby denne a každá minúta môže byť posledná aj pre vás.
Jiří Homola v spolupráci s dramaturgom a hereckým obsadením stvorili dielo, ktoré ma priam posadilo do miestnosti, v ktorej prebiehal ,,posledný súd“. Uverila som každému jednému slovu. Pochmúrne židovské žalospevy striedajúce s rytmickými dobovými piesňami rok 1944 skutočne oživili. Prestížna cena Alfréda Radoka, najstaršie ocenenie udeľované v Českej republike za umelecké počiny, si hra Noc moudrých mužů minulý rok zaslúžila oprávnene.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku