Maigretovy Vánoce (1979, 2015)

Georges Simenon.
Komisař Maigret řeší další kriminální případ. Překlad a dramatizace Jaroslava Strejčková. Zvukový mistr Libuše Podlešáková. Natáčecí technik Marcela Váňová. Asistent režie Eva Žižková. Hudební spolupráce Mojmír David. Dramaturg Vlastimil Brtěk. Režie Josef Červinka.

Osoby a obsazení: komisař Jules Maigret (Ota Sklenčka), paní Maigretová (Jana Dítětová), paní Doncuerová (Růžena Lysenková), Lucas (Jaromír Spal), Torrence (Ladislav Trojan), Godefroy (Oldřich Janovský), prodavač (Václav Bouška), taxikář (Jaroslav Cmíral), Paul Martin (Ladislav Mrkvička), paní Martinová (Carmen Mayerová), Colette (DRDS).

Natočeno 22. 10. 1979 (14:15 – 18:30 h.) – 7. 11. 1979 (9:00 – 13:00 h.). Premiéra 24. 12. 1979 (Praha, 20:45-21:37 h.). Repríza 18. 12. 2002 (Praha, 20:06 – 20:56 h.; 49 min.); 25. 12. 2021 (ČRo 2 Praha, 20:00 h.).

Vydal Radioservis v roce 2015 na 4CD 4x komisař Maigret (CR0765-2, EAN 8590236076525).

Lit.: anonym: Georges Simenon: Maigretovy Vánoce. In web ČRo 2 Praha, 25. prosinec 2021  (článek). – Cit.: Komisař Jules Maigret řeší případ, který zpočátku vypadá jako vánoční zázrak. Legendární dramatizace z roku 1978 s Otou Sklenčkou v hlavní roli detektiva z nábřeží Zlatníků. (..)

Z poklidu Vánoc vyruší komisaře Maigreta návštěva žen ze sousedství. Do pokoje mále holčičky v noci vnikl muž převlečený za Pére Noëla a u krbu udělal díru do podlahy. I když holčičce neublížil, a dokonce jí věnoval panenku, komisař se obává, že za tím může být zločin. (…)

Lit.: Macháček, Tomáš: Když Maigret neznamená Hrušínský. In web Naposlech.cz, 25. 11. 2015 (recenze 4 CD 4x komisař Maigret počtvrté). – Cit.: Existuje u nás v rámci detektivních rozhlasových her silnější pouto mezi postavou a jejím interpretem, než vzniklo mezi komisařem Maigretem a Rudolfem Hrušínským? Říká se, že nikdo není nenahraditelný. Ale v případě hereckých osobností, které určitému literárnímu hrdinovi vtisknou osobitou a nezaměnitelnou, třebas jen pomyslnou rozhlasovou tvář, by mnozí o tomto tvrzení pochybovali. Když se v polovině devadesátých let chystala pokračování Maigretovského cyklu, vznikla nelehká situace. Po dvaceti letech a čtrnácti rozhlasových hrách, ve kterých utkvěla českému posluchači představa Maigreta jako Rudolfa Hrušínského, nastala chvíle, kdy bylo nutné najít za zemřelého herce náhradu. Ukázalo se, že dva režiséři zvolili dva přístupy a také dva odlišné interprety. (…)

Čtveřici detektivek uzavírají sváteční Maigretovy Vánoce, které jsou ze všech nahrávek tohoto dílu kompletu nejstarší. A zde se podle mne podařilo to, co chybí nejnovějším dvěma dramatizacím, totiž zachovat atmosféru, která je s Maigretovkami spjata. I když jsem si na hlas Oty Sklenčky zvykal delší čas, při opakovaném poslechu musím uznat, že roli Maigreta ztvárnil přesvědčivě. Stárnoucí přísný policista sice postrádá Hrušínského hlasové žonglérství v přecházení z polohy do polohy, vyvážit to však dokáže spád příběhu, zajímavá zápletka a výkony dalších herců. I přes to záhadou zůstávají důvody, které vedly Josefa Červinku k neobsazení Rudolfa Hrušínského, který si jinak komisaře zahrál jak v předešlé sérii z roku 1977, tak v navazujících příbězích z přelomu osmdesátých a devadesátých let.
 
Porovnávat čtyři nahrávky obsažené v kompletu 4x komisař Maigret počtvrté s původními příběhy nejspíš není fér, jen těžko se tomu ale lze ubránit. Zatímco Maigretovy Vánoce ještě vycházejí z původního pojetí a odpovídají, i díky době vzniku, zvukově specifické atmosféře původních maigretovek, nejnovější příběhy se od minulosti snaží zřejmě záměrně odvrátit. Netypicky pojatý Případ Saint-Fiacre se zdařile vydává svou vlastní cestou – rozdílné prostředí, absence ostatních známých postav i fakt, že Maigret je zde na velkém prostoru i vypravěčem, mu v tom napomáhá. Maigret a případ Cecilie i Maigret a přízrak přes nesporně zajímavé zápletky a dobré zdramatizování v celkovém vyznění pro někoho trochu zaostávají a postrádají tempo. Co se týče samotných představitelů titulní role, lze s povděkem konstatovat, že ani jeden z nich tradici nepošlapal. Všichni odvedli profesionální práci, přesto si možná ne všichni, u posluchačů navyklých na projev Rudolfa Hrušínského, získají stejnou oblibu.

Navazovat úspěchy starší verze je vždy těžké. Zatímco britská televize ITV se pouští do natáčení minisérie s kontroverzním Rowanem Atkinsonem, Český rozhlas sáhl ve své době po osvědčeném Josefu Somrovi a Josefu Vinklářovi. Maigrety v jejich podání stojí za to slyšet. A je jedno, zda kvůli srovnání s Rudolfem Hrušínským, promyšleným zápletkám či jen pro vychutnání si bohatého hereckého obsazení, zahrnujícího mimo jiné Otakara Brouska, Ladislava Freje, Jana Vlasáka, Simonu Postlerovou, Věru Kubánkovou nebo Oldřicha Vlacha. Přijměte proto pozvání na poslední návštěvu v kanceláři kriminální policie na Zlatnickém nábřeží u Julese Maigreta v závěrečném kompletu 4x Komisař Maigret počtvrté. Na shledanou u pana komisaře!

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Premiéra 24.12.1979, 20:45-21:37 (Praha)

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)