Na zemi (1970)
Miloš Rejnuš. Rozhlasová hra. Dramatický příběh z období protektorátu se zabývá psychologií strachu a jeho zhoubnými následky. Improvizace na klavír Jaromír Dlouhý, improvizace na klarinet Oldřich Kořínek. Zvuk Jaromír Pěnčík. Natáčecí technik Jana Kuchovská. Mixáž Věra Binková. Dramaturg Miroslav Stuchl. Režie Vladimír Vozák.
Osoby a obsazení: parašutista (Ladislav Lakomý), Rudolf (Rudolf Krátký), Vlasta (Zdena Herfortová), Gustav Müller (Jiří Tomek), megafon (Bohuš Smutný), Němec (Jiří Valchař).
Nastudovalo Brno. Natočeno 10. 3. 1970 (18:30 – 22:30 h., studio 7). Premiéra 10. 5. 1970 (Praha – RPD, 19:30 – 20:24 h.; 53 min.). Repríza 13. 9. 1984 (Vltava, 11:30 h.). Obnovená premiéra 9. 5. 2017 (ČRo 3 Vltava, 21:30 h.). Repríza 24. 5. 2022 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h.) v cyklu Večerní drama.
Lit.: hp (= Pekárek, Hynek?): Miloš Rejnuš: Na zemi. In Rozhlas 38/1984 (3. 9. 1984), s. 4 (článek).
Lit.: Hložková, Hana: Miloš Rejnuš: Na zemi. In web ČRo 3 Vltava, 9. 5. 2017 (článek). – Cit.: Původní rozhlasová hra Na zemi se odehrává v období protektorátu. Manželský pár, žijící na samotě v Beskydech, v noci zahlédne přistávajícího parašutistu. Druhý den hlásí gestapo, aby případní svědci podali veškeré informace o nepříteli, který se skrývá v lesích. Ne-li budou zastřeleni. Rudolf a Vlasta se rozmýšlí, co udělat. Miloš Rejnuš se v komorním dramatu z temného období české historie zabývá psychologií strachu a jejími zhoubnými následky.
Zdánlivě jednoduchá zápletka příběhu se vyvíjí v napínavé drama, vypovídající vše podstatné o člověku, jeho odvaze, cti, slušnosti, i schopnosti pomáhat druhému v nouzi. Zároveň sleduje i jevy opačné. Lidskou bytost, jež sama sebe dokáže přivést do paranoického stavu, přinášejícího destrukci rozumného chování a jednání. Autorova koncepce pracuje s tématem osamělého muže, který přistává v oranici své země – na půdě, jež ho vlivem daných okolností označuje za „škůdce“. Sleduje způsob, jakým zkušenosti z výcviku přenáší na neočekávané situace v realitě (komplikace se zraněním, nedostatek jídla a pití, komunikace s vystrašeným obyvatelstvem apod.). V kontrastu k němu je v bezpečí žijící partnerská dvojice, v níž muž je tím, kdo ztrácí rozum, a dělník s německým jménem, který ve chvílích volna hraje na klarinet. V důmyslné psychologické hře autor klade otázku, kdo je skutečným škůdcem a kdo nepřítelem země, na které přistál neznámý výsadkář.
Zvukově a hudebně minimalistické inscenaci dominují sugestivní výkony dnes již hereckých legend brněnského divadla – Ladislava Lakomého, Zdeny Herfortové, Rudolfa Krátkého a Jiřího Tomka.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku